Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-17, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Działają na niekorzyść kraju". Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości

Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Posłowie opozycji przedstawiają "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot.M.Matuszkiewicz]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
W całym kraju, w tym także w Opolu, posłowie oraz senatorowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili dzisiaj (17.11) "czarną księgę" 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na ponad 170 stronach podsumowali działania partii rządzącej w zakresie służby zdrowia, edukacji i stanu praworządności. Według nich zmarnowane zostały szanse na realną poprawę funkcjonowania państwa. Posłanka PiS nazywa to "piramidalną bzdurą".
- Ten dokument pokazuje też, że nasz kraj nie został przygotowany do jakiegokolwiek kryzysu, nawet zdrowotnego. W wyniku wprowadzenia sieci szpitali powstała autentyczna zapaść w służbie zdrowia - mówi Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Miał być szybszy dostęp do specjalistów, a w wyniku tej zapaści szpitale są zadłużone na 15 miliardów złotych, a 69 z nich zostało zlikwidowanych i dzisiaj nie mogą leczyć Polaków. Mieli doprowadzić do przekształcenia świątecznej i nocnej opieki lekarskiej, a doprowadzili jedynie do tego, że zakorkowali totalnie Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Na Opolszczyźnie mamy tylko 18 łóżek do opieki psychiatrycznej dla dzieci. To przypada 9310 dzieci na 1 łóżko.

Poruszony został również temat zapowiadanego weta wobec powiązania wypłat środków z przyszłego budżetu Unii Europejskiej z zasadą praworządności. Według posła Tomasza Kostusia to skandal i działanie na niekorzyść kraju.

- To jest działanie wymierzone w polską rację stanu. Mówię to w pełni odpowiedzialnie i świadomie. Jest to milowy krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. W 50 procentach są to środki budżetu unii na lata 2021-2027, a kolejne 50 procent to jest fundusz odbudowy. Razem to 160 miliardów euro.

Do "czarnej księgi" odniosła się Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur w regionie: - To są absolutnie piramidalne bzdury i nieprawdziwe informacje.

- Ewidentnie widać, że panowie posłowie korzystając z tego, że są z opozycji i nie mają nic do roboty, to wymyślają sobie takie prace, które w ogóle nie są związane z rzeczywistością. W tej chwili mamy prawdziwy problem, którym jest sytuacja epidemiczna w naszym kraju. Jeżeli naprawdę chcą coś zrobić dla swoich wyborców, to niech się zapiszą jako wolontariusze do jednego ze szpitali covidowych. Będzie większy pożytek z ich pracy.

Dokument został przekazany na ręce wojewody opolskiego Adriana Czubaka.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »