Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-06, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Odbudować znajomość języka niemieckiego wśród średniego pokolenia. Mniejszość Niemiecka ruszyła z projektem LernRAUM.pl

Odbudować znajomość języka niemieckiego wśród średniego pokolenia. Mniejszość Niemiecka ruszyła z projektem Lernraum.pl [fot. Katarzyna Doros]
Odbudować znajomość języka niemieckiego wśród średniego pokolenia. Mniejszość Niemiecka ruszyła z projektem Lernraum.pl [fot. Katarzyna Doros]
Pielęgnować kulturę i poprawić umiejętności językowe - to główne założenia projektu LernRAUM.pl realizowanego przez Mniejszość Niemiecką. Kursy i zajęcia językowe będą realizowane w 22 lokalizacjach w Polsce, w tym w 8 na Opolszczyźnie, m.in. w Prószkowie, w Krapkowicach, Strzelcach Opolskich czy w Dobrodzieniu. A wszystko wyłącznie w języku niemieckim.
- Język jest dla nas najważniejszy, zależy nam na ściągnięciu referentów z Austrii, Niemiec i krajów niemieckojęzycznych - wyjaśnia Joanna Hassa, koordynatorka projektu LernRAUM.pl. - Staramy się w atrakcyjny sposób przyciągać młodych i średnie pokolenie, dlatego te zajęcia zaczynają się od wykładów, a kończą się na warsztatach kulinarnych, toczenia w drewnie, mamy też zajęcia z mediów społecznościowych, do tego różnego rodzaju wykłady językowe, spotkania z autorami z Niemiec.

- Średnie pokolenie nie miało możliwości uczenia się języka niemieckiego, nasz projekt odpowiada na zapotrzebowanie głównie tego środowiska - mówi Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. - Chcemy, aby ten język mógł się pojawić nie tylko w postaci języka nauczanego w szkole, ale również języka, który wiąże się z życiem codziennym, z normalnymi zainteresowaniami, hobby. Mamy nadzieję, że ten projekt pomoże nam i przyspieszy odbudowanie znajomości tego języka pośród członków Mniejszości Niemieckiej, ale i regionalnie.

Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego podkreśla, że język niemiecki to nie tylko tożsamość kulturowa, ale możliwość zaistnienia na rynku pracy. - Są to też całkiem wymierne korzyści. Pamiętajmy, że język angielski jest językiem koncernu, za jego pomocą możemy wyrazić pewne cyfry, pozycję w bilansie, ale nie jest językiem negocjacji, gdzie operuje się pojęciami ściśle prawnymi. Dlatego naszą wartością dodaną zawsze jest znajomość języka niemieckiego - mówi.

Szczegóły projektu i zapisy na zajęcia są prowadzone poprzez stronę lernraum.pl. Wydarzenia będą realizowane stacjonarnie oraz online w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

Projekt LernRAUM.pl jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Społeczności.
Joanna Hassa
Bernard Gaida
Waldemar Gielzok

Wiadomości z regionu

2021-05-17, godz. 20:30 Raport dnia: Spada liczba zachorowań na COVID-19. Rusza pilotaż szczepień w zakładach pracy 45 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. W całym kraju przybyło 1109 chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-17, godz. 20:30 Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla południowej i środkowej Polski. » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Będą zmiany na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Katowickiej w Opolu. MZD planuje budowę m.in. ścieżki rowerowej Będzie nowa trasa dla rowerzystów w Opolu. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na utworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Katowickiej. Chodzi o odcinek… » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Ruszyła IV edycja konkursu na "Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu" Instytucje, firmy czy organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do IV edycji konkursu 'Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu'. Konkurs… » więcej 2021-05-17, godz. 19:08 Nyski magistrat zyskuje nowy wygląd. Rewitalizację przechodzi też plac przed budynkiem Trwa remont elewacji nyskiego magistratu. W ostatnich dniach odsłonięto w całości odświeżoną frontową fasadę budynku. Prace trwają też na placu przed… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 To już pewne - punkt szczepień z Toropolu będzie przeniesiony do przychodni "Śródmieście". "Lodowisko musi wrócić… Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprzecza, że powodem zamknięcia punktu szczepień powszechnych w obiekcie lodowiska Toropol jest niewielka liczba otrzymywanych… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 Gogoliński dworzec już wyremontowany, tunel pod torami gotowy w 30% Budowlańcy zakończyli prace na dworcu w Gogolinie. Gotowy jest też pierwszy etap budowy przejścia podziemnego, które połączy dworzec, plac przed nim i ulicę… » więcej 2021-05-17, godz. 17:02 Małgorzata Tudaj rezygnuje ze stanowiska starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska, rezygnuje ze stanowiska. Dzisiaj (17.05) do biura rady powiatu wpłynęło pismo w tej sprawie. Trafiło… » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Pościg ulicami Krapkowic zakończony dachowaniem. Kierowca zebrał 35 punktów karnych Kilkanaście minut policjanci z Krapkowic ścigali kierowcę volkswagena, który gnał ulicami miasta łamiąc wszystkie możliwe przepisy. Mieszkaniec gminy Gogolin… » więcej 2021-05-17, godz. 15:15 Opolscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina apelują o szybsze procedowanie ustawy ws. Krajowego Planu Odbudowy Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali do Senatu RP o zawieszenie sporów i jak najszybsze procedowanie ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »