Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-03, 14:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju Śląska

Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara foto: twitter/Janusz Kowalski
Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara foto: twitter/Janusz Kowalski
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że chcą się przyjrzeć, na jakich zasadach instytucje udzielały pożyczek i dotacji. Janusz Kowalski tłumaczy, że w Fundacji zostanie skontrolowane ostatnie 10 lat dysponowania pieniędzmi unijnymi, natomiast kontrola OCRG ma dotyczyć ostatnich kilku lat działalności.
- Nas interesują umowy, których stroną jest urząd marszałkowski. W OCRG chcemy zbadać zasady finansowania funduszy unijnych, czyli tego obszaru, który jest badany przez prokuraturę - mówi Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, który odniósł się do śledztwa prokuratury, jakie wobec byłego pracownika urzędu marszałkowskiego prowadzi prokuratura w Jeleniej Górze.

W Fundacji Rozwoju Ślaska poproszono, aby po godzinie 14:00 skontaktować się z kierownictwem, natomiast rzecznik OCRG Katarzyna Kownacka tłumaczy, że parlamentarzyści otrzymają potrzebne dokumenty w ciągu najbliższych kilku dni.

- Potrzebujemy tylko trochę czasu, ponieważ to jest prawie 4,5 roku funkcjonowania OCRG i wymaga to zgromadzenia dokumentów, które częściowo znajdują się także w Departamencie Koordynacji Programów Operacyjnych - wyjaśnia rzecznik OCRG.

Janusz Kowalski zapowiada, że za tydzień rozpocznie także kontrolę w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Kontrola ma związek ze śledztwem, jakie wobec marszałka Andrzeja Buły prowadzi prokuratura w Jeleniej Górze. Tamtejsi śledczy zarzucają samorządowcowi, że nie dopełnił obowiązków służbowych. 6 lat temu ówczesny wicedyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO Andrzej Brzezina prowadził firmę, która pomagała przygotowywać wnioski o unijne dotacje.

Zdaniem prokuratury, Brzezina naraził na szwank interes urzędu marszałkowskiego, ponieważ jako jego pracownik, w godzinach pracy świadczył usługi doradcze. - "Jestem bezwzględnie niewinny i udowodnię to przed sądem, jeśli do rozprawy w ogóle dojdzie" - powiedział na naszej antenie Andrzej Brzezina.
Janusz Kowalski
Katarzyna Kownacka

Wiadomości z regionu

2020-10-25, godz. 14:00 Koronawirus: od poniedziałku zmiany w oświacie. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną Od soboty (24.10) cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się seniorów, zamknięte są kawiarnie, bary i restauracje… » więcej 2020-10-25, godz. 13:45 Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa. Potrzeba 100 tysięcy złotych Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa, które poważnie ucierpiało wskutek pożaru 30 września. Ogień wówczas strawił… » więcej 2020-10-25, godz. 12:16 Ostatniej doby zmarło 10 mieszkańców regionu chorych na COVID-19. Najwięcej zgonów odnotowano w powiecie oleskim O 10 osób wzrosła liczba zgonów wśród mieszkańców Opolszczyzny zakażonych koronawirusem. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2020-10-25, godz. 11:00 Zmiany w funkcjonowaniu Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu zmienia zasady funkcjonowania i zachęca przede wszystkim do kontaktu telefonicznego i mailowego. Wystarczy skontaktować… » więcej 2020-10-25, godz. 10:45 Raport MZ: prawie 12 tys. zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie mamy 381 nowych przypadków 11 742 przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie kraju. Według raportu Ministerstwa Zdrowia, 381 z nich to nowe zachorowania wykryte… » więcej 2020-10-25, godz. 10:00 Czas planować wymianę opon na zimowe. Kiedy spadnie pierwszy śnieg lub pojawią się przymrozki będą kolejki Widać wzmożony ruch w zakładach wulkanizacyjnych pod kątem zmiany opon na zimowe. » więcej 2020-10-25, godz. 09:00 "Jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne." W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu powstaje Centrum Badań i I… - Choroby cywilizacyjne wynikają ze zmiany przyzwyczajeń, trybu życia czy nawyków żywieniowych - mówi prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału kardiologii… » więcej 2020-10-25, godz. 08:15 Od wtorku (27.10) PCZ w Kluczborku dołącza do placówek leczących wyłącznie chorych na COVID-19 W Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku od wtorku (27.10), zgodnie z decyzją wojewody opolskiego, wszystkie łóżka przeznaczone będą dla zakażonych ko… » więcej 2020-10-25, godz. 07:30 W czasie pandemii koronawirusa oszuści wymyślają kolejne metody wyłudzania pieniędzy. Policja apeluje o rozwagę i… Opolska policja przestrzega przed oszustami, którzy cały czas są aktywni i bez względu na pandemię koronawirusa próbują wyłudzać pieniądze od seniorów… » więcej 2020-10-24, godz. 21:30 Przechodzimy na czas zimowy. Można spać dłużej, ale trzeba będzie zmienić rytm dnia. Co sądzą opolanie? Tej nocy cofamy zegarki o godzinę. O godzinie 3.00 trzeba przestawić wskazówki zegara na godz. 2.00. Zamieniamy czas letni na zimowy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***