Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-28, 15:45 Autor: Piotr Wójtowicz

PiS złożyło wniosek o odwołanie marszałka regionu. Koalicja nazywa to "hucpą polityczną"

Tomasz Gabor przed złożeniem wniosku o odwołanie marszałka Andrzeja buły [fot.P.Wójtowicz]
Tomasz Gabor przed złożeniem wniosku o odwołanie marszałka Andrzeja buły [fot.P.Wójtowicz]
Zarząd przed obradami bronił swojego szefa. Od lewej Antoni Konopka, Rafał Bartek, Zbigniew Kubalańca, Robert Węgrzyn, Roman Kolek [fot. P.Wójtowicz]
Zarząd przed obradami bronił swojego szefa. Od lewej Antoni Konopka, Rafał Bartek, Zbigniew Kubalańca, Robert Węgrzyn, Roman Kolek [fot. P.Wójtowicz]
Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość, tak jak zapowiadali, złożyli dziś (28.07) podczas XX sesji sejmiku wniosek o odwołanie Andrzeja Buły z funkcji marszałka województwa. To reakcja na śledztwo, jakie wobec samorządowca prowadzi prokuratura w Jeleniej Górze. Mimo że prawica w sejmiku jest w mniejszości, to radny klubu Tomasz Gabor jest przekonany, że koalicja PO, PSL i MN nie jest jednością i że są szanse na odwołanie marszałka ze stanowiska. Dzisiaj (28.07) marszałka bronili koledzy z zarządu i partii.
- Ta jedność nie jest tak do końca pewna - zaznaczył Tomasz Gabor - W kuluarach się mówi, że są dwie frakcje w koalicji rządzącej i jedna nie jest za bardzo zadowolona z działalności marszałka Andrzeja Buły - twierdzi radny.

Natomiast partyjni koledzy marszałka przekonywali, że jest inaczej. Na konferencji, którą zorganizowano przed obradami, działania PiS nazwali hucpą polityczną, przypominając, że radni prawicy jeszcze przed wyrokiem próbują zastąpić sąd. - W krajach praworządnych od wydawania wyroków są sądy - mówił Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, natomiast wicemarszałek Zbigniew Kubalańca uzupełnił: - Mamy do czynienia z hucpa polityczną. Po przegranych wyborach prezydenckich posłowie PiS przez taką zasłonę dymną postanowili ukryć swoja klęskę.

Andrzeja Buła nie wziął udziału w konferencji - Ja myślę, że dobrze, że sam marszałek w tej sprawie się jak najmniej wypowiada. Trudno bronić się we własnej sprawie, bo do tego zawsze dochodzą emocje - tłumaczył Robert Węgrzyn.

Sprawa ma związek z zarzutami niedopełnienia obowiązków służbowych, jakie Andrzejowi Bule przedstawiła jeleniogórska prokuratura. Samorządowiec jest podejrzany o to, że pod koniec 2014 roku nie zareagował na to, iż jeden z podwładnych, pełniąc stanowisko kierownicze, jednocześnie miał prowadzić firmę, która doradzała w pisaniu unijnych wniosków. Oprócz wniosku o odwołanie w przyszłym tygodniu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski i posłanka Katarzyna Czochara z PiS zapowiedzieli przeprowadzenie kontroli poselskiej w urzędzie marszałkowskim.
Z dziejów opolskiego sejmiku

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej 2020-10-29, godz. 16:00 Na Opolszczyźnie zmarło kilkanaście kolejnych osób zarażonych COVID-19. W kraju rekord infekcji i zgonów 13 osób zarażonych koronawirusem zmarło minionej doby na Opolszczyźnie. » więcej 2020-10-29, godz. 15:50 Porowska o protestach: młodzi ludzie dali zmanipulować się, a prawdziwym celem jest obalenie rządu i Kościoła 'To zwykły wandalizm, burdy, świętokradztwo i barbarzyństwo'. Tak Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, komentowała w dzisiejszej (29.10)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***