Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-24, 16:14 Autor: Piotr Wójtowicz

Koalicja Obywatelska broni Andrzeja Bułę. Jej politycy zapowiadają odrzucenie wniosku o odwołanie marszałka regionu

Konferencja Koalicji Obywatelskiej [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Koalicji Obywatelskiej [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Koalicji Obywatelskiej [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Koalicji Obywatelskiej [fot.P.Wójtowicz]
- Radni Solidarnej Polski nie będą decydowali, kto będzie marszałkiem - w ten sposób działacz Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kubalańca odniósł się do wypowiedzi radnych prawicy, którzy z powodu śledztwa, jakie prowadzi prokuratura w Jeleniej Górze, domagają się odejścia Andrzeja Buły ze stanowiska. Zarzut dotyczy niedopełnienia obowiązków. Marszałek jest podejrzany o to, że pod koniec 2014 roku nie zareagował na to, iż ówczesny wicedyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Brzezina prowadził jednocześnie firmę, która doradzała w pisaniu unijnych wniosków.
Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca na konferencji prasowej odniósł się do zapowiedzi Solidarnej Polski, która chce złożyć wniosek o odwołanie marszałka. - Andrzej Buła będzie marszałkiem bez względu na to, czy radni Solidarnej Polski złożą taki wniosek. Jeżeli trafi on na ręce przewodniczącego sejmiku, to zostanie odrzucony - zapowiedział wicemarszałek Kubalańca - Wierzymy w niewinność pana marszałka.

Na konferencji prasowej zwracano uwagę, że sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, ponadto dochodzenie w tej sprawie już raz w Opolu umarzano.

Obecny na konferencji prasowej poseł Witold Zembaczyński również broni lidera PO w regionie i podkreśla, że śledztwo ma podłoże polityczne. - Andrzej Buła jest osobą zaufania publicznego i ma moją rękojmię do sprawowania tego urzędu. Nie ma mojej zgody na żadne wnioski i żadni funkcjonariusze PiS nie będą odwoływać demokratycznie wybranego marszałka tylko dlatego, że mają wpływ na prokuraturę. Trzeba uwolnić prokuraturę od tego wpływu, bo tylko w ten sposób Polska wróci na ścieżkę praworządności - stwierdził poseł Witold Zembaczyński.

Przypomnijmy, dzisiaj (24.07) na konferencji prasowej Sławomir Batko, wiceprzewodniczący opolskiej rady miasta powiedział, że marszałek Andrzej Buła powinien podać się do dymisji. Polityk Solidarnej Polski przyznał, że o winie zdecyduje sąd, ale dymisja pokazałaby, że koalicja, która rządzi regionem, odcina się od praktyk, jakie miał świadczyć podwładny marszałka. - Ta osoba (Andrzej Brzezina) była odpowiedzialna za opiniowanie dofinansowania wniosków o środki unijne, a jednocześnie doradzał firmom prywatnym w tym zakresie. To ustawowo jest zabronione - zaznaczył Sławomir Batko.
Zbigniew Kubalańca
Witold Zembaczyński

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***