Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-27, 16:24 Autor: Piotr Wójtowicz

Zjednoczona Prawica zapowiada złożenie jutro wniosku o odwołanie marszałka Andrzej Buły, a także kontrolę poselską w UMWO

Zjednoczona Prawica chce odwołania marszałka Andrzeja Buły [fot.P.Wójtowicz]
Zjednoczona Prawica chce odwołania marszałka Andrzeja Buły [fot.P.Wójtowicz]
Zjednoczona Prawica chce odwołania marszałka Andrzeja Buły [fot.P.Wójtowicz]
Zjednoczona Prawica chce odwołania marszałka Andrzeja Buły [fot.P.Wójtowicz]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Prawo i Sprawiedliwość, składa jutro (28.07 wniosek o odwołanie marszałka województwa opolskiego, a w przyszłym tygodniu posłowie Zjednoczonej Prawicy zapowiadają kontrolę poselską w urzędzie. Sprawa ma związek z zarzutami niedopełnienia obowiązków służbowych, jakie Andrzejowi Bule przedstawiła jeleniogórska prokuratura. Samorządowiec jest podejrzany o to, że pod koniec 2014 roku nie zareagował na to, iż jeden z podwładnych, pełniąc stanowisko kierownicze, jednocześnie prowadził firmę, która doradzała w pisaniu unijnych wniosków.
W nawiązaniu do toczonego się śledztwa posłowie Zjednoczonej Prawicy: Janusz Kowalski, Katarzyna Czochara oraz radna Martyna Nakonieczny zorganizowali dziś (27.07) konferencję, na której przekonywali, że Andrzej Buła powinien odejść ze stanowiska. Natomiast w samorządzie regionu przypominają oponentom, że marszałek nie został jeszcze skazany.

- Wchodzimy razem z poseł Katarzyną Czocharą i będziemy badali wszystkie aspekty działalności układu Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości Niemieckiej - zapowiedział Janusz Kowalski.

- Zapraszamy - ripostuje wicemarszałek z ramienia PO Zbigniew Kubalańca - My nie mamy czego się obawiać. W urzędzie marszałkowskim bez przerwy jest jakaś kontrola i jesteśmy do tego przygotowani, oczywiście, jeśli będzie to kontrola merytoryczna. Jednak patrząc po retoryce posłów PiS, to sądzę, że będzie to kontrola polityczna - zaznaczył samorządowiec.

- To będzie kompleksowa kontrola i nawet gdybyśmy mieli ją prowadzić tydzień, miesiąc, rok czy nawet do najbliższych wyborów parlamentarnych, to te kontrole będą transparentne. Po to, aby wyborcy z Opolszczyzny dowiedzieli się, co w tym urzędzie się działo - zapewniał Janusz Kowalski, który dodał, iż nie ma wątpliwości, że wniosek o odwołaniu Andrzeja Buły ze stanowiska poprą także radni PO, PSL i MN - Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek radny chciałby, aby marszałek z zarzutami kierował województwem - tłumaczył. Polityk opolskiemu liderowi PO zarzucił również brak aktywności w kierowaniu regionem - Nam potrzebna jest nowa władza i silny lider. Nawet jeżeli będzie pochodził z opozycji, ale to nie może to być Andrzej Buła - mówił Janusz Kowalski,

- To ewidentnie hucpa polityczna - tak podsumował wystąpienie polityków prawicy - wicemarszałek Zbigniew Kubalańca - Widać, że posłowie prawicy otrzymali mocną reprymendę za to, że przegrali wybory prezydenckie na Opolszczyźnie i teraz próbują nadrobić brak swojej aktywności w kampanii szczuciem na marszałka. Przypominam, marszałek usłyszał zarzuty, ale skoro sąd go nie ukarał, to nadal jest osobą niewinną - przypomniał wicemarszałek.

- Skoro mamy taką sytuację, to jesteśmy przekonani, że marszałek powinien odejść ze stanowiska, natomiast gdy zostanie z zarzutów oczyszczony, to klub koalicji może go przywrócić na stanowisko - proponowała poseł PiS Katarzyna Czochara.

Wniosek w sprawie odwołania marszałka będzie złożony jutro (28.07), natomiast głosowanie w tej sprawie odbędzie się za miesiąc - na kolejnej sesji. - Liczymy, że do tego czasu radni się namyślą i dojdą do wniosku, że nie można dalej trzymać na stanowisku obecnego marszałka - podkreśliła radna sejmiku Martyna Nakonieczny.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca przypomniał, że obecna koalicja Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości
Niemieckiej ma większość w sejmiku i jak dodał, jest spokojny o to głosowanie.
PIS odwołuje marszalka

Wiadomości z regionu

2020-10-22, godz. 21:00 W piątek (23.10) czasowo wprowadzony będzie ruch wahadłowy na obwodnicy północnej Opola Na utrudnienia w ruchu muszą nastawić się kierowcy, którzy w piątek (23.10) korzystać będą z obwodnicy północnej Opola. » więcej 2020-10-22, godz. 20:45 Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Betanii. "To bardzo miłe, motywujące i wzruszające" Statuetki, certyfikaty i dyplomy wręczono wyróżniającym się wolontariuszom podczas corocznej Gali Betanii w Opolu. Uroczystość zorganizowano po południu… » więcej 2020-10-22, godz. 20:30 Rośnie liczba osób na kwarantannie. MOPS w Kędzierzynie-Koźlu szuka wolontariuszy do pomocy seniorom i osobom izol… W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak wiosną szuka chętnych wolontariuszy… » więcej 2020-10-22, godz. 20:15 Raport dnia. 9 zgonów i 404 infekcje na Opolszczyźnie. W całej Polsce rekord zarażeń 9 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 404 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów… » więcej 2020-10-22, godz. 19:43 Głupi żart czy element walki politycznej? Ktoś podszywa się w internecie pod przewodniczącego namysłowskiej rady… Przewodniczący namysłowskiej rady miejskiej Kazimierz Kos, doczekał się opatrzonego swoim imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją fanpage'a w mediach… » więcej 2020-10-22, godz. 19:00 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza - Brakuje osocza osób, które przeszły COVID-19 - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jest ono potrzebne do leczenia zakażonych… » więcej 2020-10-22, godz. 18:45 Będą spore podwyżki opłat za odbiór śmieci w gminie Namysłów Mieszkańców gminy Namysłów czeka spora podwyżka cen za odbiór odpadów. Miejscy radni uchwalili dziś (22.10) nowe stawki wynoszące 25 złotych za mieszkańca… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach. Sytuacja robi się coraz trudniejsza - Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, to grozi nam paraliż pracy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - mówi kierownik SOR-u Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Ruszył oddział zakaźny w Krapkowickim Centrum Zdrowia. "Jest sześciu pacjentów i czterech kolejnych w drodze" W Krapkowickim Centrum Zdrowia ruszył oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19. Oddział powstał na parterze w pomieszczeniach oddziału pediatrycznego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:11 Radny Węgrzyn apeluje do zarządu województwa o zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów na COVID-19 O zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów w związku z epidemią wnioskuje Robert Węgrzyn do Zarządu Województwa Opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***