Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-30, 14:52 Autor: Piotr Wójtowicz

Opole: kolejki przy rejestracji do systemu BDO. Brak wpisu to problem dla przedsiębiorców

Rejestracja w BDO [fot.P.Wójtowicz]
Rejestracja w BDO [fot.P.Wójtowicz]
Opolscy przedsiębiorcy stanęli w kolejkach rejestrując się w systemie BDO, czyli bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Przepisy obowiązują od lipca ubiegłego roku, natomiast zamieszanie wynika z uszczelnienia systemu. Od nowego roku, kto nie jest zarejestrowany w BDO i nie otrzyma odpowiedniego kodu, nie będzie mógł się legalnie pozbyć odpadów, a dodatkowo otrzyma karę. Jak sprawdziliśmy w opolskim urzędzie marszałkowskim, od kilku dni tworzą się kolejki, ponieważ od 1 stycznia sprawozdania będą się odbywać tylko przez internet.
- Totalny bałagan, ponieważ wniosek składa się z multum rubryczek, a ponadto każda działalność posiada odpowiednie kody. Dodatkowo, od nowego roku pojawia się kolejny problem związany z rejestracją przez internet, a w tej chwili nie wiem, czy jako fotograf również muszę wypełniać ten wniosek - mówi nam jeden z przedsiębiorców, który dołączył do kolejki w Departamencie Ochrony Środowiska. Inni dodają, że urzędnicy pomagają im w rejestracji, natomiast swoje należy odstać. - Tam jest kolejka na półtora godziny - zaznacza właściciel warsztatu samochodowego w regionie.

Manfred Grabelus dyrektor Departamentu Ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim uważa, że kolejki to niepotrzebne zamieszanie. - Przecież kary za brak rejestracji w BDO obowiązują od 24 lipca 2018 roku, natomiast problem wynika z tego, że od nowego roku nie będzie można gospodarować odpadami, jeśli ktoś nie będzie zarejestrowany w systemie, czyli jeżeli nie masz numeru, to nie jesteś w systemie, za co grozi także kara - dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady, a nie posiadają kodu, mogą otrzymać od inspektora ochrony środowiska karę od 5 tysięcy do miliona złotych.

Przepisy dotyczą także firmy, które przemieszczają odpady. Na przykład, właściciel firmy budowlanej będzie przewoził gruz i nie będzie posiadał odpowiedniego kodu, wówczas będzie podlegał karze od 3,5 tysięcy złotych.

W naszym regionie temat dotyczy 4 tysięcy firm, natomiast do tej pory wniosek złożyło około 3 tysięcy. Jutro (31.12) Departament Ochrony Środowiska UMWO przy ulicy Hallera w Opolu będzie przyjmował interesantów do godziny 13.00. Przypomnijmy, kto nie zdąży, wniosek będzie mógł złożyć przez internet.
Rejestracja w BDO

Wiadomości z regionu

2024-12-28, godz. 11:30 Autobus MZK dojedzie do Prószkowa. Od 2 stycznia nowa linia nr 80 Kiedyś linia 'P' a dziś linia nr 80 - autobus MZK będzie jeździł do Prószkowa. Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu poinformował, że to efekt współpracy… » więcej 2024-12-28, godz. 10:45 Nie wietrz mieszkań, odpuść bieganie! Jest alert o złej jakości powietrza Wczoraj czerwony alarm, dziś (28.12) prawdopodobnie będzie to samo - mamy bardzo złą jakość powietrza w części województwa opolskiego. Najgorzej jest… » więcej 2024-12-28, godz. 09:00 Opole i Murów razem będą wspierać rodziny zastępcze. Ruszy kolejna edycja projektu "Trudny start, lepsza przyszł… Wsparcie rodzin zastępczych i wychowujących się w nich dzieci, zajęcia aktywizacyjne i integracyjne, to tylko niektóre z działań, jakie zaplanowano w ramach… » więcej 2024-12-28, godz. 08:53 W nowym roku wyższe mandaty i kary. "To drastyczna zmiana" Od nowego roku piraci drogowi będą musieli liczyć się z wyższymi mandatami i karami. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość od 11 do 30 kilometrów na… » więcej 2024-12-28, godz. 07:00 Powódź zakłóciła ruch turystyczny w regionie. Ale są też plusy i nowości - To był w miarę pozytywny rok, ale powódź bardzo zakłóciła ruch turystyczny - tak Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej… » więcej 2024-12-27, godz. 20:00 Co z nietrafionym prezentem? Zwrot w sklepie stacjonarnym to dobra wola sprzedawcy, nie obowiązek Jeżeli gwiazdkowy prezent okazał się nietrafiony, ubrania za małe, a zabawka zdublowana, to w wielu przypadkach takie przedmioty można zwrócić do sklepów… » więcej 2024-12-27, godz. 20:00 40-letni biznes zniknął w sekundę. Księgarz z Głuchołaz stara się wrócić do normalności Wrześniowa powódź zniszczyła nie tylko domy, obiekty miejskie, ale również wiele małych firm z tradycjami. Przykładem jest księgarnia, która do 15 września… » więcej 2024-12-27, godz. 20:00 Korespondencja z urzędem bez wychodzenia z domu. Od nowego roku wchodzą e-Doręczenia Od 1 stycznia w całym kraju zacznie obowiązywać system e-Doręczeń. Jest to odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Zmiana oznacza między… » więcej 2024-12-27, godz. 17:00 Ukradł baranka z żywej szopki, bo chciał go hodować na własnej posesji. Zwierzę wróciło do matki 42-letni mieszkaniec Ujazdu ukradł 4-dniowego baranka z żywej szopki przy kościele. Mężczyzna pozbawił malucha mleka matki, skazując go na śmierć. Do… » więcej 2024-12-27, godz. 17:00 Zawekować, zamrozić i wykorzystać na inne sposoby. To pomysły, jak nie zmarnować świątecznych potraw W polskich domach rocznie marnuje się prawie 3 miliony ton żywności. Tak wynika z najnowszych danych publikowanych przez Federację Polskich Banków Żywności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »