Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 17:30 Autor: Maciej Stępień

„To nie partie polityczne, a radni tworzą nową koalicję”. W powiecie brzeskim szykuje się zmiana starosty

Jedenastu radnych podpisało zawiązało wczoraj koalicję. Będą zmiany w powiecie brzeskim [fot. Jacek Niesłuchowski]
Jedenastu radnych podpisało zawiązało wczoraj koalicję. Będą zmiany w powiecie brzeskim [fot. Jacek Niesłuchowski]
Jacek Monkiewicz może zostać nowy starostą brzeskim [fot. Urząd Gminy Skarbimierz]
Jacek Monkiewicz może zostać nowy starostą brzeskim [fot. Urząd Gminy Skarbimierz]
Wczoraj (06.11) wieczorem jedenastu nowo wybranych radnych Rady Powiatu Brzeskiego podpisało stosowny dokument o współpracy na najbliższe pięć lat. Wśród nich są samorządowcy z Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden reprezentant Kukiz’15. W porozumieniu opisano działalność koalicji oraz dokonaniu podziału stanowisk. Na starostę desygnowano Jacka Monkiewicza, obecnego wicewójta Skarbimierza. Dotychczasowy starosta brzeski Maciej Stefański z Prawa i Sprawiedliwości nie chce komentować działań grupy radnych.
Szef brzeskich struktur PO i Nowoczesnej Jacek Niesłuchowski w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że to nie liderzy partii stworzyli to porozumienia, a sami radni. - I to jest nasz zasadniczy atut. To nie szefowie ugrupowań, to nie ja będę odpowiedzialny za powiat, ale właśnie sami radni. To właśnie z ich grona zostanie wyłoniony starosta i to będzie ich odpowiedzialność.

Zdaniem Niesłuchowskiego, Jacek Monkiewicz idealnie nadaje się na stanowisko starosty.
Sam zainteresowany przyznaje, że nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu i trzeba poczekać na głosowanie.

- Na razie jest nas 11, więc większość już jest. Nie patrzymy na listy, z jakich startowali poszczególni radni, ale mamy jeden wspólny cel. Zależy nam na poprawie i rozwoju powiatu brzeskiego. Patrząc na skład osobowy naszej koalicji, to rzeczywiście będzie rewolucja – dodaje Monkiewicz.

Artur Kotara, szef powiatowych struktur PSL tłumaczy, że decyzja o współpracy z Koalicją Obywatelską zapadła na jednym ze spotkań, ale szczegóły tej koalicji miały być jeszcze uzgadniane. - Ja ze swojej strony nie podpisywałem tego dokumentu, bo tylko ja jestem upoważniony do podpisywania porozumień między strukturami powiatowymi. Tutaj to jest inicjatywa radnych. Będę się kontaktował z władzami Koalicji Obywatelskiej, by porozmawiać na temat zamknięcia całej sprawy ostatecznie.

Obecnie urzędujący starosta brzeski Maciej Stefański z PiS-u nie chce sprawy komentować. Przypomnijmy, od 12 lat jest szefem powiatu. Zaprzysiężenie i wybór nowych władz ma nastąpić na uroczystej sesji 22 listopada.
Jacek Niesłuchowski, Jacek Monkiewicz i Artur Kotara

Wiadomości z regionu

2021-09-22, godz. 21:15 Raport dnia. Ponad 100 uczniów z Opola trafiło na kwarantannę. W całej Polsce zaraziło się blisko 900 osób, jest… 12 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (22.09) o 882 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-22, godz. 21:00 Walce: urzędnicy i mieszkańcy wspólnie chcą stworzyć strategię rozwoju gminy Gdzie mają być tereny inwestycyjne? Czy trzeba budować nowe przedszkole, a może bardziej potrzebny jest ośrodek rehabilitacji albo świetlica wiejska? Odpowiedzi… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 5 lat pozbawienia wolności za dotkliwe pobicie w Kluczborku. Sprawca ma zapłacić 25 tysięcy złotych zadośćuczyn… Na pięć lat pozbawienia wolności skazał dziś (22.09) Sąd Okręgowy w Opolu Dariusza L. za pobicie i ciężkie uszkodzenie ciała Krzysztofa K. w Kluczbo… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Kolejny odcinek DW 494 w kierunku Częstochowy doczekał się remontu. Chodzi o kilometr w Borkach Małych Mniej niż 70 dni ma firma Remost z Olesna na przebudowę kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 494 w Borkach Małych. » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 Szpachelki i pędzle poszły w ruch. W Opolu przy kościele "na górce" powstaje fresk Na ścianie wzdłuż pasażu przy kościele 'na górce' w Opolu powstaje fresk tworzony klasyczną techniką z czasów Michała Anioła. Wszystko za sprawą międzynarodowego… » więcej 2021-09-22, godz. 18:00 Ruchliwe skrzyżowanie przy hali sportowej w Zawadzkiem zostanie doświetlone. Ma to poprawić bezpieczeństwo Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na drodze wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem niedługo będzie doświetlone. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkich… » więcej 2021-09-22, godz. 17:00 Czy mieszkaniec Pawłowiczek groził śmiercią ukraińskiemu małżeństwu? Poszło o mycie schodów, w sądzie ruszył… W opolskim sądzie okręgowym ruszył proces Zbigniewa B. oskarżonego o kierowanie gróźb wobec obywateli Ukrainy. Mężczyzna zamieszkały w Pawłowiczkach… » więcej 2021-09-22, godz. 15:50 Urząd w Strzeleczkach w remoncie Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczął się ostatni etap remontu urzędu gminy w Strzeleczkach. Inwestycja była planowana na początek roku 2020, ale pandemia… » więcej 2021-09-22, godz. 14:33 Powstanie nowy ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. Nadleśnictwo Opole wspomaga fundację Avi Dzięki tej współpracy powstanie pierwszy profesjonalny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt w województwie opolskim. Dziś (22.09) Nadleśnictwo Opole… » więcej 2021-09-22, godz. 13:34 Opole: MZK przygotowuje się do przyjęcia nowych autobusów elektrycznych. Rusza budowa instalacji Zajezdnia MZK w Opolu rozpoczyna budowę infrastruktury energetycznej. Będzie ona głównie służyć ładowaniu 5 nowych autobusów zeroemisyjnych, które do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »