Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws…
2021-10-12, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono
- Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam się nad wyjściem z klubu, na ten moment nie podjęłam jeszcze decyzji - powiedziała Małgorzata Wilkos, radna Opola, należąca do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, członek Solidarnej Polski.

Powodem zawieszenia, jak poinformował przewodniczący klubu jest raport NIK dotyczący wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez fundację Ex Bono.
- Mam właściwie niewiele wspólnego z tą fundacją, na pewnym etapie pozyskałam wiedzę dlatego, że fundacja była kontrolowana przez NIK, a dla zwykłych ludzi kiedy stykają się z taką kontrolą, to są przestraszeni i szukają pomocy, jak odpowiadać, jak wyjaśniać - powiedziała radna Wilkos. Dodała, że zgłosili się do niej, bo prezesem fundacji jest jej krewny i jest radną Opola, więc wiele osób zgłasza się do niej z różnymi prośbami. - Mówili, że NIK zadaje pytania, prosi o wyjaśnienia, które trzeba pisać i prosili, żebym pomogła, podpowiedziała, na takiej zasadzie - wyjaśniała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Wilkos.

- Raport NIK, zarówno całościowy, jak i wątek dotyczący fundacji Ex Bono jest w mojej ocenie bardzo nierzetelnym dokumentem. W wielu miejscach pojawiają się tam informacje nierzetelne mówiąc delikatnie, jak informacja, że fundacja otrzymała 10 mln złotych. Na ten moment fundacja dostała niewiele ponad 3 mln. Na konferencji prasowej pracownicy Najwyższej Izby Kontroli mówili, że fundacja dostała 10 mln zł.

Małgorzata Wilkos odniosła się także do kwestii siedziby fundacji. W raporcie wskazano, że mieści się ona w prywatnym mieszkaniu, a budynek prezentowany na zdjęciach jest w złym stanie. Gość Radia Opole powiedziała, że tam przychodzi tylko korespondencja, a nie ofiary przestępstw i na potrzeby korespondencji budynek jest wystarczający.

- Uważam, że wiele zapisów w raporcie NIK jest nie do końca prawdziwych. Badany był Fundusz Sprawiedliwości a fundacja jest jednym z elementów, takich fundacji też było badanych kilkanaście. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest dysponentem funduszu wniosło sto zastrzeżeń i nie sądzę, żeby NIK pochyliła się nad nimi - powiedziała Małgorzata Wilkos.

Pytana o utrudnianie kontroli przez pracowników fundacji, polegającej na nieprzedstawianiu żądanej dokumentacji lub przekazywanie jej niekompletnej i ze znacznym opóźnieniem radna Wilkos powiedziała, że według jej wiedzy dokumentacja została przekazana.

- Pamiętajmy, że część działalności fundacji prowadzona jest na terenie Tychów i sąsiednich powiatów, mogło więc stać się tak, że musiała być przywiedziona, być może kontrolerzy uznali, że została przekazana z opóźnieniem - powiedziała.

Podkreśliła także, że zawiadomienie do prokuratury NIK skierowała we wrześniu tego roku, a kontrola skończyła się w październiku ubiegłego roku.

- Dlaczego prokuratura nie była zawiadomiona niezwłocznie, tylko czekano rok, a zawiadomienie zostało skierowane do prokuratury tuż przed konferencją Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie - zaznaczyła Małgorzata Wilkos. Wskazywała także, że fundacja od trzech lat prowadzi działalność na terenie Tychów, udziela pomocy ofiarom przestępstw, a przed tym jak zaczęła prowadzić działalność nie było innego podmiotu świadczącego taką pomoc.

W internetowej części rozmowy radna Wilkos powiedziała, że skoro Najwyższa Izba Kontroli mówi, że opłatę skarbową za wpis fundacji do KRS uiściła ona, to widocznie tak było, choć tego nie pamięta.

- Prezesem fundacji jest mój krewny i mógł mnie o to poprosić, ale ja tego nie pamiętam. Byłam także przez chwilę pełnomocnikiem rachunków bankowych dlatego, że prezes jest osobą starszą, przeszedł na emeryturę i wtedy podjął próby prowadzenia działalności społecznej i obawiał się, że w związku z jego wyjazdem, lub chorobą może się okazać, że pieniądze na działalność nie będą mogły być wydatkowane. Natomiast ja tego nie robiłam.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »