Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-14, 10:41 Autor: Jacek Rudnik

Dyrektor opolskiej delegatury NIK o kontroli w fundacji Ex Bono: zaniechano udzielania wyjaśnień i przedkładania nam dokumentów

Iwona Zyman [fot. Marcin Skomudek]
Iwona Zyman [fot. Marcin Skomudek]
- Kontrola była przeprowadzona rzetelnie i obiektywnie, kontrolerzy wykonali tytaniczną pracę, a wszelkie ustalenia są udokumentowane - powiedziała w porannej Loży Radiowej Radia Opole Iwona Zyman, dyrektor delegatury NIK w Opolu odnosząc się do inspekcji ws. fundacji Ex Bono, będącej częścią raportu dot. funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości.
Przypomnijmy, we wtorkowej Loży Radiowej gościliśmy radną Opola Małgorzatę Wilkos, która powiedziała na antenie Radia Opole: - Raport jest nierzetelny. W wielu miejscach pojawiają się tam informacje, mówiąc delikatnie, nieprawdziwe. Na przykład ta słynna informacja o tym, że fundacja Ex Bono otrzymała 10 milionów złotych (przyp. aut. dotacja była przyznawana w transzach). Fundacja na ten moment dostała niewiele ponad 3 miliony złotych - mówiła radna Wilkos.

Jak więc wygląda sprawa 10 mln złotych, które miały trafić na konto fundacji Ex Bono?

- Trzeba rozróżniać pojęcie podpisania umowy łącznie na 10 mln złotych na wykorzystanie przez Ex Bono. W województwie opolskim to było dokładnie 5 mln 124 tysiące i prawie 4 miliony w województwie śląskim - to są kwoty przyznane, a co innego kwoty wykorzystane - wyjaśniła na antenie Radia Opole dyrektor opolskiej delegatury NIK Iwona Zyman.

Ministerstwo Sprawiedliwości wniosło ponad 100 zastrzeżeń do raportu dot. Funduszu Sprawiedliwości i jak powiedział poranny gość Radia Opole wszystkie zostały przez kolegium NIK rozpatrzone.

Iwona Zyman potwierdziła też, że NIK złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa utrudniania kontroli prac fundacji.

- Zaniechano udzielania wyjaśnień, albo udzielano je "po", zaniechano przedkładania nam dokumentów lub udzielano ich po wyznaczonym terminie - powiedziała dyrektor opolskiej delegatury NIK.

Inspekcja NIK w sprawie fundacji Ex Bono zakończyła się 18 grudnia 2020 - przypomniała Iwona Zyman, a mimo wysyłanych zawiadomień pokontrolnych fundacja nie odbierała korespondencji, a próba wręczenia osobistego raportu po inspekcji też zakończyła się niepowodzeniem.

- Fundusz Sprawiedliwości dysponujący środkami publicznymi był, jest i będzie kontrolowany - dodała dyrektor delegatury NIK w Opolu.

Iwona Zyman odparła też zarzut o tym, że inspekcja miała rzekomo odwrócić uwagę od faktu złożenia przez Prokuratora Generalnego wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi twierdząc, że inspekcja w Funduszu Sprawiedliwości (czyli również w fundacji ex Bono) była już wcześniej w planach izby, a harmonogram kontroli jest ustalany z dużym wyprzedzeniem.

Odpowiedź resortu sprawiedliwości na raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości znaleźć można na stronie gov.pl pod linkiem:Iwona Zyman 01
Iwona Zyman 02
Iwona Zyman 03

Wiadomości z regionu

2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:30 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Kilka sobót z bezpłatnym sprawdzeniem ustawienia świateł samochodowych. Pierwsza okazja już jutro 35 stacji diagnostycznych z całego województwa opolskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię 'Twoje światła - nasze bezpieczeństwo'. Pierwszą odsłonę… » więcej 2021-10-22, godz. 18:51 "Chcemy przypomnieć, że dalej pamiętamy o prawach kobiet". Protest w Opolu rok po wydaniu orzeczenia TK ws. aborcji Rok po wydaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu kilkunastu przedstawicieli Lewicy, Nowej Lewicy, Federacji… » więcej 2021-10-22, godz. 18:15 Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami… Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę… » więcej 2021-10-22, godz. 16:01 Kolejni zasłużeni mieszkańcy regionu otrzymali medale i odznaczenia państwowe Kolejni zasłużeni mieszkańcy Opolszczyzny otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości… » więcej 2021-10-22, godz. 15:41 Opole: remont Mostu Piastowskiego przyczynia się do korków. Mieszkańcy pytają, dlaczego prace jeszcze się nie zak… Nadal trwa wymiana nawierzchni na ciągach pieszo - rowerowych na Moście Piastowskim w Opolu. Przypomnijmy, że w związku z trwającym remontem piesi i rowerzyści… » więcej 2021-10-22, godz. 15:32 Zderzenie trzech osobówek w Kędzierzynie-Koźlu. Paraliż komunikacyjny na obwodnicy Trzy samochody osobowe zderzyły się ze sobą w godzinach szczytu w Kędzierzynie-Koźlu, o 14:30. Do wypadku doszło w okolicach ronda Milenijnego, co dodatkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »