Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości…
2021-06-28, 19:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, o nowelizacji KPA i roszczeniach dotyczących tzw. mienia bezspadkowego

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sejm znowelizował Kodeks Postępowania Administracyjnego. Spotkało się to z krytyką izraelskich polityków, którzy mówią o konsekwencjach w relacjach międzypaństwowych. Nowelizacja KPA przewiduje m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie dotyczące jej zakwestionowania.
- Późno się za to zabieramy, ale ta nowelizacja wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego jeszcze z maja 2015 roku – powiedział Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. – To jest jeszcze ten TK, którego wyroki uznaje Platforma Obywatelska, a było to w kadencji przed objęciem odpowiedzialności z kraj przez PiS. Ten wyrok mówi wyraźnie, że w prawie nie może być utrzymywana sytuacja, gdy decyzję administracyjną można wzruszyć, uznać jej nieważność w pewnych okolicznościach w dowolnym przedziale czasowym od momentu wydania tej decyzji. To powoduje niepewność prawa. Chcemy żyć w kraju, gdzie mamy pewne prawo. Zgodnie z wytycznym TK skierowano projekt noweli do laski marszałkowskiej. Byłoby wszystko w porządku, ale odezwał się chargé d'affaires rządu amerykańskiego. Wystosował list do pani marszałek Elżbiety Witek, w którym wprost zażądał, żeby prace nad tą ustawą wstrzymać. Miałoby to jakoby zapobiec, czy też przeszkodzić środowiskom żydowskim w odzyskiwaniu mienia po Holokauście. Sejm tą nowelę uchwalił i w tej chwili idzie ona do Senatu. Mam nadzieję, że żadna z sił politycznych nie wycofa się ze swoich pozycji i ta nowela stanie się prawem. Dziwnie zachowała się Konfederacja. W przypadku mienia pożydowskiego ostro oponowała przeciwko zakusom włączenia dyskusji na ten temat do polskiego stanu prawnego. W przypadku głosowania tej oczywistej ustawy część posłów Konfederacji głosowała za, część wstrzymała się, a część nie głosowała. PO trudno jest w sposób oficjalny sprzeciwić się tej ustawie, a więc próbuje w tryby tej nowelizacji wsypać nieco piasku – a to zwiększając tzw. vacatio legis, czyli czas wejścia w życie ustawy, a to zmieniając przepisy przejściowe.

Nowelizacji ustawy obejmie też kwestie tzw. mienia bezspadkowego i reprywatyzacji.

- W kwestiach z tą słynną reprywatyzacją warszawską ta ustawa kategorycznie ukróciłaby możliwość odzyskiwania nieruchomości przez 140-letnich dziadków – mówił Jerzy Czerwiński. – Tam były działania przestępcze. Druga kwestia nie dotyczy mienia ofiar Holokaustu oraz ich potomków. Dlaczego? Otóż Polska w latach 60. ubiegłego wieku podpisała kilkadziesiąt międzynarodowych umów odszkodowawczych m.in. z USA. Chodzi o potencjalne roszczenia obywateli tych państw wobec Polski – obywateli pochodzenia żydowskiego, albo ich potomków – w sprawach dotyczących zwrotu majątku po Holokauście. W tych umowach międzynarodowych roszczenia te jakby scedowane zostały na państwa, gdzie osoby te zamieszkują. Te państwa otrzymały od Polski niemałe wówczas pieniądze. Zobowiązały się, że każde roszczenie o zwrot majątku, które wpłynie przeciwko państwu polskiemu, będzie ewentualnie realizowane za te pieniądze. Kolejna kwestia dotyczy organizacji żydowskich, których mienie pozostało w Polsce. Chodzi m.in. o gminy żydowskie, stowarzyszenia, itp. To mienie już zostało przekazane tymże organizacjom. Pozostało tzw. mienie bezspadkowe. Mówimy tutaj głównie o nieruchomościach. To jest mienie osób, które w czasie wojny, w czasie Holokaustu, zginęły i nie pozostawiły następców prawnych. Z definicji w każdym państwie na świecie takie mienie przechodzi na skarb państwa. To jest zasada wywodząca się jeszcze z prawa rzymskiego i przestrzegana jest w każdym z państw, także w Polsce. Jednak hochsztaplerzy wyczuli możliwość niesłusznego wzbogacenia się. Są wywierane naciski przede wszystkim przez państwo Izrael, co ma związek z sytuacją wewnętrzną, wynikami wyborów. Druga grupa, są to przedstawiciele organizacji, którzy w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii stanowią bardzo wpływowe lobby. Ci ludzie próbują władze tamtych państw nakłonić, aby wywarły na Polskę nacisk, który jest zupełnie nieuprawniony. To jest ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski, wpływ na proces ustawodawczy i to się z punktu widzenia prawa międzynarodowego w ogóle nie da obronić. No i trzecia grupa interesariuszy to powinni być obywatele polscy mieszkający w naszym kraju, którzy mają daleko idące przywileje, wchodzą w skład np. organów nadzorujących prace różnych instytucji kultury typu Muzeum Auschwitz, Muzeum Żydów Polskich. Ta nacja jest dopieszczona w Polsce. Oni powinni teraz zabrać głos i powiedzieć wyraźnie: źle się bawicie, próbujący nas reprezentować koledzy ze Stanów Zjednoczonych. Polska jest często ambasadorem stosunków z państwem Izrael w całej Unii Europejskiej. Może to ulec nadwyrężeniu poprzez takie wątpliwe działania np. szefa MSZ Izraela. Pogorszy to tylko stosunki międzynarodowe. Ci którzy próbują odzyskać tzw. mienie bezspadkowe, wymusić na państwie polskim przekazanie go organizacjom, którymi zawiadują, są na z góry przegranej pozycji, a tylko doprowadzą do zaognienia stosunków polsko-żydowskich czy polsko-amerykańskich.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »