Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach…
2021-06-23, 20:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej

Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związana z tym uroczystość miała się odbyć w zeszłym roku. Musiano ją przełożyć z powodu pandemii.
- Uroczystość ta zakończy realizację projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” – powiedział Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach. – Projekt ten polega na upamiętnieniu, poprzez posadzenie Dębu Pamięci, ofiary Zbrodni Katyńskiej. Każdy taki posadzony dąb upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina. Roman Rogoziński urodził się w Podwołczyskach, w powiecie skałackim. Ukończył sławne trzecie gimnazjum we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim. Został ciężko ranny w 1918 roku i trafił do szpitala we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Ukraińców dowodzi obroną budynku dyrekcji kolei. Za zasługi w obronie Lwowa otrzymał Krzyż Virtuti Militari. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 pułku artylerii ciężkiej w Jarosławiu. Brał udział w decydującej bitwie niemeńskiej, w której rozbici zostali bolszewicy. Do 1922 roku służył w Wojsku Polskim. Gdy odnowiła mu się rana postanowił przejść do rezerwy. Był bardzo aktywnym członkiem Związku Obrońców Lwowa. Angażował się w tworzenie Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1935 roku wybrano go radnym tego miasta. Gdy wybuchła II wojna światowa ponownie stanął w obronie swojego ukochanego Lwowa. Aresztowany został przez Sowietów w Kołomyi. Przeniesiono go do lwowskiego więzienia. Stamtąd przewieziony został do Kijowa. Zamordowano go w tamtejszej siedzibie NKWD. Potajemnie pogrzebany został w Bykowni. Podczas ekshumacji w latach 90. ubiegłego wieku potwierdzono, że jest to miejsce śmierci ponad 1900 polskich obywateli z Ukraińskiej Lity Katyńskiej. Liczy ona w sumie 3435 osób.

Nieprzypadkowo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach nosi zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

- Najstarsi mieszkańcy naszej wioski to dawni Kresowiacy z miejscowości w okolicach Buczacza i Trembowli. Tutaj po wojnie był znany ksiądz Ludwik Rutyna. Wiele lat później, kiedy już przeszedł na emeryturę, wyjechał w rodzinne strony na dzisiejszej Ukrainie. Odbudowywał tam i krzewił religię. Pamiętają o tym nasi mieszkańcy – mówił Franciszek Dendewicz.

Czwartkowe uroczystości w Szybowicach rozpocznie o godzinie 14 szkolna akademia patriotyczna prezentująca postać kapitana Romana Rogozińskiego i upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz województwa, gminy, opolskiego kuratorium oraz IPN.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »