Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach…
2021-06-23, 20:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej

Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związana z tym uroczystość miała się odbyć w zeszłym roku. Musiano ją przełożyć z powodu pandemii.
- Uroczystość ta zakończy realizację projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” – powiedział Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach. – Projekt ten polega na upamiętnieniu, poprzez posadzenie Dębu Pamięci, ofiary Zbrodni Katyńskiej. Każdy taki posadzony dąb upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina. Roman Rogoziński urodził się w Podwołczyskach, w powiecie skałackim. Ukończył sławne trzecie gimnazjum we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim. Został ciężko ranny w 1918 roku i trafił do szpitala we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Ukraińców dowodzi obroną budynku dyrekcji kolei. Za zasługi w obronie Lwowa otrzymał Krzyż Virtuti Militari. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 pułku artylerii ciężkiej w Jarosławiu. Brał udział w decydującej bitwie niemeńskiej, w której rozbici zostali bolszewicy. Do 1922 roku służył w Wojsku Polskim. Gdy odnowiła mu się rana postanowił przejść do rezerwy. Był bardzo aktywnym członkiem Związku Obrońców Lwowa. Angażował się w tworzenie Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1935 roku wybrano go radnym tego miasta. Gdy wybuchła II wojna światowa ponownie stanął w obronie swojego ukochanego Lwowa. Aresztowany został przez Sowietów w Kołomyi. Przeniesiono go do lwowskiego więzienia. Stamtąd przewieziony został do Kijowa. Zamordowano go w tamtejszej siedzibie NKWD. Potajemnie pogrzebany został w Bykowni. Podczas ekshumacji w latach 90. ubiegłego wieku potwierdzono, że jest to miejsce śmierci ponad 1900 polskich obywateli z Ukraińskiej Lity Katyńskiej. Liczy ona w sumie 3435 osób.

Nieprzypadkowo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach nosi zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

- Najstarsi mieszkańcy naszej wioski to dawni Kresowiacy z miejscowości w okolicach Buczacza i Trembowli. Tutaj po wojnie był znany ksiądz Ludwik Rutyna. Wiele lat później, kiedy już przeszedł na emeryturę, wyjechał w rodzinne strony na dzisiejszej Ukrainie. Odbudowywał tam i krzewił religię. Pamiętają o tym nasi mieszkańcy – mówił Franciszek Dendewicz.

Czwartkowe uroczystości w Szybowicach rozpocznie o godzinie 14 szkolna akademia patriotyczna prezentująca postać kapitana Romana Rogozińskiego i upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz województwa, gminy, opolskiego kuratorium oraz IPN.

Zobacz także

2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »