Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach…
2021-06-23, 20:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej

Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związana z tym uroczystość miała się odbyć w zeszłym roku. Musiano ją przełożyć z powodu pandemii.
- Uroczystość ta zakończy realizację projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” – powiedział Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach. – Projekt ten polega na upamiętnieniu, poprzez posadzenie Dębu Pamięci, ofiary Zbrodni Katyńskiej. Każdy taki posadzony dąb upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina. Roman Rogoziński urodził się w Podwołczyskach, w powiecie skałackim. Ukończył sławne trzecie gimnazjum we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim. Został ciężko ranny w 1918 roku i trafił do szpitala we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Ukraińców dowodzi obroną budynku dyrekcji kolei. Za zasługi w obronie Lwowa otrzymał Krzyż Virtuti Militari. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 pułku artylerii ciężkiej w Jarosławiu. Brał udział w decydującej bitwie niemeńskiej, w której rozbici zostali bolszewicy. Do 1922 roku służył w Wojsku Polskim. Gdy odnowiła mu się rana postanowił przejść do rezerwy. Był bardzo aktywnym członkiem Związku Obrońców Lwowa. Angażował się w tworzenie Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1935 roku wybrano go radnym tego miasta. Gdy wybuchła II wojna światowa ponownie stanął w obronie swojego ukochanego Lwowa. Aresztowany został przez Sowietów w Kołomyi. Przeniesiono go do lwowskiego więzienia. Stamtąd przewieziony został do Kijowa. Zamordowano go w tamtejszej siedzibie NKWD. Potajemnie pogrzebany został w Bykowni. Podczas ekshumacji w latach 90. ubiegłego wieku potwierdzono, że jest to miejsce śmierci ponad 1900 polskich obywateli z Ukraińskiej Lity Katyńskiej. Liczy ona w sumie 3435 osób.

Nieprzypadkowo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach nosi zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

- Najstarsi mieszkańcy naszej wioski to dawni Kresowiacy z miejscowości w okolicach Buczacza i Trembowli. Tutaj po wojnie był znany ksiądz Ludwik Rutyna. Wiele lat później, kiedy już przeszedł na emeryturę, wyjechał w rodzinne strony na dzisiejszej Ukrainie. Odbudowywał tam i krzewił religię. Pamiętają o tym nasi mieszkańcy – mówił Franciszek Dendewicz.

Czwartkowe uroczystości w Szybowicach rozpocznie o godzinie 14 szkolna akademia patriotyczna prezentująca postać kapitana Romana Rogozińskiego i upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz województwa, gminy, opolskiego kuratorium oraz IPN.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »