Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »