Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-05-06, godz. 12:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy o… Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Temat rozmowy dotyczył wtorkowego głosowania… » więcej 2021-05-06, godz. 09:56 Longin Bartnik o o tym, że unijny Fundusz Odbudowy to zdaniem Konfederacji fundusz zadłużenia - To jest Fundusz Zadłużenia. Niemcy w imieniu Europy będą zaciągać długi, a Europa będzie te długi spłacać – powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-06, godz. 09:43 Marcin Ociepa o dyskusji o polityce zagranicznej z udziałem ekspertów w Opolu i głosowaniu w sejmie na temat FO - Konferencje są pomyślane tak, aby ważne tematy krajowe i międzynarodowe podnosić w regionach, czyli żeby pokazać, że dyskusja o wyzwaniach współczesnego… » więcej 2021-05-05, godz. 18:13 Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży… Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu… » więcej 2021-05-05, godz. 13:09 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie… Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu… » więcej 2021-05-05, godz. 10:29 Tomasz Kostuś wyjaśnia dlaczego Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu ws. KPO - Szkoda. Była szansa udowodnić skuteczność opozycji, wymóc na PiS-ie poprawki. To się nie udało i oznacza to porażkę solidarności opozycji - mówił… » więcej 2021-05-05, godz. 09:38 Antoni Konopka o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy w sejmie i pieniądzach na rolnictwo - Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowało „za” Krajowym Planem Odbudowy, bo to środki, które należą się Polakom, choć uważam, że KPO powinien on być… » więcej 2021-05-04, godz. 18:59 Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym… » więcej 2021-05-04, godz. 14:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Krajowy Plan Odbudowy w sejmie, matury 2021 oraz bezdyskusyjny sukces siatkarzy to główne tematy dzisiejszego programu. Rozmawialiśmy o kulisach politycznych… » więcej 2021-05-04, godz. 09:50 Ryszard Galla o ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wątpliwościach wokół KPO i nastrojach wśród członków mniejszości… - Podejrzewam, że wiem jak zagłosuję – stwierdził Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Jeszcze zastanawiam się i konsultuję się z kolegami… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »