Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie…
2021-03-15, 17:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie strategii rozwoju regionu do 2030

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwają konsultacje społeczne projektu „Strategia Opolskie 2030”. W dokumencie tym zawarto kierunki działań w tej dekadzie, a ich celem ma być rozwój Opolszczyzny. Strategia ta jest też niezbędna do skutecznego pozyskiwania i wydatkowania funduszy unijnych.
W strategii tej czytamy, że sytuacja społeczna województwa wskazuje m.in. na spadek zasięgu ubóstwa ekonomicznego i liczby osób korzystających z pomocy społecznej.

- Chyba troszeczkę uogólniono ten temat. Faktycznie wzrost wydatków na opiekę społeczną w gminach jest absolutnie zauważalny i to o kilka procent rocznie. Myślę, że przy tej ocenie posiłkowano się wskaźnikami bardziej makroekonomicznymi z uwzględnieniem wydatków socjalnych, które generuje rząd transferując je poprzez samorządy do gospodarstw domowych. O ile zmniejszenie ubóstwa można postrzegać jako sukces Programu Rodzina 500 Plus, o tyle absolutnie nie jest ten program sukcesem w kontekście walki z depopulacją. To jest słaba strona Opolszczyzny. Mieliśmy projekt specjalnej strefy demograficznej, który miał poprawić dzietność, ale to się nie udało zrobić. Także transfery socjalne nie poprawiają te sytuacji. Ja bym ostrożnie podchodził do tego wskaźnika zmniejszenia ubóstwa. Ten problem dostrzegam w całej Polsce - powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Projekt nowej strategii podejmuje też problem depopulacji. Wskazuje się na ubytek ludności, który w największym stopniu dotyka gminy peryferyjne, położone w południowej części Opolszczyzny. Czy dla mieszkańców tych gmin są optymistyczne prognozy wynikające z nowej strategii samorządu województwa?

- Mamy Opolszczyznę dwóch prędkości. Polecam przeanalizowanie raportów z działalności Powiatowych Urzędów Pracy. Jasno z nich wynika, że np. mieszkańcy powiatu nyskiego zarabiają średnio miesięcznie o 600 złotych mniej niż jest średnia całego województwa. To jest jasny sygnał, gdzie ludzi chcą pracować. Dlatego tam się też przenoszą z rodzinami. Proces deindustrializacji jest bardzo mocno zauważalny w powiatach prudnickim, głubczyckim, nyskim, czy też brzeskim. Atutem Opolszczyzny jest autostrada A4. Przyciągnęła inwestorów w wielu miastach. Takiego boomu gospodarczego nie widzę jednak w województwie opolskim. To jest porażka wszystkich ekip rządzących zarówno Polską, jak i naszym województwem. Nie da się zatrzymać tego trendu, gdzie większe aglomeracje „zasysają” młodych ludzi, którzy się tam przenoszą. Nie dostrzegam koncepcji uprzemysłowienia naszych terenów. Kiedy są wielkie sukcesy Opola to do tego miasta ściąga wielu młodych ludzi z całego regionu. Ta strategia, ten dokument nie przekonuje mnie, żeby ten trend odwrócić – stwierdził lider SLD na Opolszczyźnie.

W projekcie nowej strategii dla regionu stwierdza się, że w skali europejskiej województwo opolskie zaliczane jest do grupy regionów „innowatorów o skromnych wynikach”. „Należy położyć nacisk na dalszy rozwój potencjału badawczo-rozwojowego”. Czy odpowiednie jest dotychczasowe wsparcie dla badań naukowych opolskich uczelni?

- Jestem pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Uważam, że ilość środków w kierunku poszerzania know how opolskich naukowców jest zadowalająca. Wielka jest w tym rola regionalnego programu operacyjnego. To nie tylko decyzje zarządu województwa, ale przede wszystkim działalność Komisji Europejskiej powoduje, że pieniądze są transferowane w te miejsca. Mam nadzieję, że trend w tym zakresie będzie utrzymany – stwierdził Woźniak.

Jego zdaniem przy opracowaniu takiej strategii dla województwa powinno się bazować na osobach związanych z regionem. Strategii Opolskie 2030 zarzucił, że nie jest szczegółowa, tzn. nie zawiera m.in. mierzalnych celów oraz terminów ich realizacji. Uwagi do tego dokumentu można zgłaszać do końca kwietnia.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »