Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków…
2021-02-26, 17:12 Autor: Marcin Skomudek

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych ochroną przyrody

Barbara Zając i Ireneusz Hebda
Barbara Zając i Ireneusz Hebda
W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów między ochroną przyrody, a rozwojem turystyki i realizacją różnych inwestycji.
Park krajobrazowy jest niższą formą ochrony przyrody niż park narodowy.

- Jest to liberalniejsza forma ochrony przyrody, gdzie pełniej jest realizowana funkcja turystyczna, rekreacyjna oraz tej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, leśnictwem. Plany ochrony sporządzane dla parków krajobrazowych wskazują obszary do zagospodarowania np. zabudową mieszkaniową, czy typowo inwestycyjnego. Wskazane są też miejsca wyłączone z zagospodarowania, czyli rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. W toku konsultacji staramy się zawsze brać pod uwagę pomysły gmin, które leżą na terenach parków krajobrazowych. Bierzemy udział przy tworzeniu studiów, czy planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Parki krajobrazowe nie są radykalnie obostrzone. Mamy całe wsie osadnicze, małe jednostki zurbanizowane. Często mieszkańcy gmin nawet nie wiedzą, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego - powiedział Ireneusza Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W programie pytaliśmy go też o działalność tej instytucji oraz o opinię na temat planów Lasów Państwowych, które chcą wprowadzić program „Nocowanie w lesie". Chodzi o wyznaczenie terenów do nocowania na dziko.

W Polsce jest blisko 1300 gmin, gdzie są obszary objęte szczególną ochroną przyrodniczą. W gminie Pokój znajduje się Stobrawski Park Krajobrazowy.

- Jest to ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla następnych pokoleń. W niektórych konkursach o fundusze unijne położenie na obszarze chronionym jest dodatkowo punktowane m.in. przy rozbudowie kanalizacji. Rolnicy mają dodatkowe dopłaty. Minusem jest brak możliwości budowy zakładów, które budżetowi gminy przynoszą dochody m.in. z tytułu podatków od nieruchomości. Mieszkańcy muszą prowadzić uzgodnienia związane z inwestycjami, wycinką drzew w pasie drogowym - powiedziała Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Popiera ona postulat Związku Gmin Wiejskich, który złożył projekt ustawy wprowadzającej subwencję ekologiczną. Ma to być forma rekompensaty dla gmin za utracone szanse rozwojowe na terenach, gdzie występują różne formy ochrony przyrody.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »