Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-05-23, godz. 19:00 Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024) Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister… » więcej 2024-05-23, godz. 06:00 Norbert Czarnek: wyjściem dla Polski Polexit - Wyborcy coraz częście na własnej skórze odczuwają, że ta ingerencja unijna dotyka ich coraz bardziej. I ten Polexit staje się coraz bardziej możliwy… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki" -Zobaczmy jak dużo się zmieniło w przeciągu dwóch dekad. Moim zdaniem to jest ogromny progres w postrzeganiu. To kwestia świadomości, a nie życia pewnymi… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 "Dzisiaj potrzebujemy świeżości w polityce" - Justyna Walker w Radiu Opole Justyna Walker do Brukseli startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Jakie cele stawia sobie przed czerwcowymi wyborami to ugrupowanie? To kolejne pytania… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję Na liście Trzeciej Drogi do europarlamentu w naszym okręgu znalazło się tylko troje mieszkańców naszego regionu. Jednym z nich jest lider "Ludowców" na… » więcej 2024-05-20, godz. 19:00 "Większość z nas szuka pracy" - Agnieszka Sanecka-Wąchała o sytuacji pracowników Poczty Polskiej W ubiegłym tygodniu pocztowcy kraju przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Na Opolszczyźnie mogło wziąć w nim udział około 90 procent pracowników - tak wskazywała… » więcej 2024-05-16, godz. 18:30 O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do końca marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe 17 tys. pracowników. Zwolnienia obejmą także sektor… » więcej 2024-05-15, godz. 19:00 Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię Jedyny przedstawiciel Opolszczyzny na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Paweł Kampa uważa, że warto byłoby zmienić ordynację, by woj… » więcej 2024-05-15, godz. 19:00 Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!" -Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie… » więcej 2024-05-14, godz. 19:00 Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na europosła z Opolszczyzny i Dolnego Śląska Po nieudanych wyborach na prezydenta Opola, Ryszard Skawiński będzie próbował swoich sił jako kandydat do Europarlemantu. W którym kierunku - jego zdaniem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »