Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-06-24, godz. 19:00 "Ten kurs, który mamy, nie prowadzi do sukcesu". Jerzy Przystajko (Razem) w Radiu Opole o kondycji lewicy -Doszliśmy do wniosku, że idziemy JESZCZE rozmawiać. Przyjaźnie i szczerze rozmawiać o tym, jak widzimy ten nasz lewicowy kąt sceny politycznej. I co w naszej… » więcej 2024-06-24, godz. 18:45 Arkadiusz Kożuszko o zawirowaniach wokół przekazywania ziemi rolnikom i perspektywach hodowli zarodowej Działacz Agrouni, a także prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku, Arkadiusz Kożuszko mówił w Popołudniowym Programie Radia Opole m.in. o procesie… » więcej 2024-06-20, godz. 19:00 Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Czy podobny pomysł dotrze do Polski? Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy, Grecy idą w drugą stronę i od lipca norma czasu pracy wyniesie tam 48 godzin przez maksymalnie… » więcej 2024-06-19, godz. 19:00 Dariusz Madera o planach na rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dokładnie 7 lat temu Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zmieniło swoją nazwę, stając się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Czy zmiana szyldu przyniosła… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 Antoni Konopka: Mam nadzieję, że koalicjanci docenią nasze atuty We wtorek radni sejmiku regionu udzielili absolutorium i wotum zaufania zarządowi województwa, choć w dyskusji nie brakowało krytyki wobec władz regionu… » więcej 2024-06-18, godz. 18:30 Wojciech Komarzyński: Donald Tusk żąda wyrżnięcia z administracji ludzi związanych z poprzednim rządem We wtorek radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali między innymi w sprawie absolutorium dla zarządu regionu. W porządku obrad znalazł się także… » więcej 2024-06-18, godz. 18:45 Daria Pawlak: Staram się zastępować wójta jak najlepiej. Wszystkie zadania są realizowane We wtorkowe popołudnie pytamy o przyszłość gminy Chrząstowice. Jej wójt, ze względów zdrowotnych, nie może pełnić swoich obowiązków, dlatego w najbliższym… » więcej 2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach: urząd konserwatora ma godzić interes właściciela zabytku i nauki w imię dziedzictwa - Nie można decyzji konserwatorskich podejmować pochopnie. Urząd konserwatora musi wyważyć racje. Nie może być to decyzja na zasadzie "wydaje-mi-się"… » więcej 2024-06-17, godz. 19:15 Piotr Bloszczyk: Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego ma być niepolityczny - Nasi młodzieżowi radni będą prawdopodobnie podpisywali oświadczenia, że nie będą wykorzystywali działalności w Sejmiku do celów politycznych. Chcemy… » więcej 2024-06-13, godz. 18:55 Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa o biurokracji, reformie polityki imigracyjnej i szkolnictwie zawodowym Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »