Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-07, 14:30 Autor: PAP

Cieślak: część konfliktu w Ukrainie toczy się na terenie Polski

"Jesteśmy w stanie wojny hybrydowej i to od 2014 roku" - powiedział PAP Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas. "Polska od początku wybuchu wojny w Ukrainie była krajem okołokonfliktowym. To oznacza, że na naszym terenie będzie działa się pewna część tego konfliktu" - dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński informował, że we wtorek w sali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie miało się odbyć wyjazdowe posiedzenie rządu, Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu. Rzeczniczka wojewody śląskiego Alicja Waliszewska poinformowała PAP, że to element starego systemu nagłośnieniowego.


"Bardzo dobrze, że służby były podejrzliwe i zadziałały w ten sposób" - powiedział PAP Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. Dodał, że "nawet jeśli finalnie okaże się, że to urządzenie nie było podsłuchem i niewiele ma wspólnego z aktywnością wywiadowczą na terenie Polski, służby muszą brać pod uwagę sytuację, że każde posiedzenie wyjazdowe rządu otwiera możliwość dostępu większej liczby osób, a zatem także większej podatności na potencjalne działania sabotażowe, dywersyjne i szpiegowskie".


"Bezsprzecznie jesteśmy w stanie wojny hybrydowej i to od 2014 roku" - powiedział PAP Grzegorz Cieślak. "Przeciwnikiem, agresorem jest Federacja Rosyjska, bo nie kraje Zachodu, ani nie Ukraina rozpoczęły ten konflikt" - dodał. "Trzeba być niezwykle naiwnym i krótkowzrocznym, żeby uznać, że Ukraina jest najdalej wysuniętym punktem konfliktu wywołanego przez Putina. On na potrzeby swojego elektoratu mówi o atakowaniu całego kontynentu europejskiego, całego Zachodu i Stanów Zjednoczonych" - stwierdził.


"Obserwujemy całą serię różnych zdarzeń, które wpisują się w mniej lub bardziej zgrabne definicje wojny hybrydowej. Widzimy pewną sinusoidę w aktywności działań. Po dużej aktywizacji przed wybuchem kinetycznego konfliktu w Ukrainie, mieliśmy spadek tej aktywności. Na nasze szczęście zadziałał chyba brak profesjonalizmu Rosjan. Większość elitarnych jednostek wywiadu wysłano na front. Część potencjalnych naszych wrogów zginęła. Większa aktywność wywiadu rosyjskiego to, w mojej opinii, próba odbudowy jego pozycji. To siłą rzeczy powoduje szerszą próbę wykorzystania tzw. aktywów wywiadowczych w Polsce. Chodzi o osoby, na które był materiał obciążający - zmuszający je do współpracy, często zdobyty długo przed wybuchem wojny i na zupełnie innym tle, a także osoby, które po prostu skusiły rosyjskie pieniądze. Część wykorzystywanych tzw. agentów to osoby związane ze środowiskami przestępczymi, wcześniej współpracujące z rosyjską przestępczością zorganizowaną, za którą stoi także wywiad" - mówił Cieślak.


"Polska od początku wybuchu konfliktu kinetycznego w Ukrainie była krajem – nazywam go - okołokonfliktowym. To oznacza, że jesteśmy krajem, w którym będzie działa się pewna część tego konfliktu. Nie bez znaczenia jest bezustanna próba realizacji przez Rosję doktryny wojennej Walerija Gierasimowa. Zakłada ona, że 700 km od epicentrum konfliktu (w tym przypadku jest to Kijów) należy prowadzić działania dywersyjne i sabotażowe, żeby uniemożliwić albo chociaż utrudnić kontrofensywę przeciwnika i próbę wpływania na przebieg konfliktu z krajów ościennych. Jeśli przyłożymy cyrkiel do mapy i zakreślimy łuk, to linia będzie przebiegać gdzieś pod Otwockiem" - powiedział PAP ekspert. "W wojnach hybrydowych każde narzędzie, które osłabia przeciwnika albo przynajmniej go angażuje, a tym samym uniemożliwia mu aktywną działalność, jest mile widziane" - dodał. (PAP)


autor: Marek Juśkiewicz


jus/ ral/ wus/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 05:30 UE/ Do unijnej kasy wpłynęło ponad 56 mln euro z tytułu odrzuconych afrykańskich wniosków o wizę Schengen Unia Europejska otrzymała 56,3 mln euro z tytułu odrzuconych wniosków o wizę Schengen złożonych w 2023 roku przez mieszkańców państw afrykańskich. » więcej 2024-06-11, godz. 05:10 Korea Płd./ Armia: w niedzielę oddaliśmy strzały ostrzegawcze w kierunku żołnierzy z Korei Północnej Około 20 północnokoreańskich żołnierzy na krótko przekroczyło w niedzielę granicę lądową między oboma Koreami; wycofali się po strzałach ostrzegawczych… » więcej 2024-06-11, godz. 05:00 Meksyk/ Ponad 4 tysiące mieszkańców uciekło z miasta atakowanego przez gangsterów 4,2 tys. osób uciekało z jednego z miast w meksykańskim stanie Chiapas przed gangsterami, którzy strzelali i palili domy -poinformował w poniedziałek prezydent… » więcej 2024-06-11, godz. 04:50 Sondaż "Rz”: Wojsko ma strzelać Żołnierze powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS na… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - Ronaldo najlepszym strzelcem w historii (dokumentacja) Portugalczyk Cristiano Ronaldo zdobył w dotychczasowych występach w mistrzostwach Europy 14 goli i jest najskuteczniejszym piłkarzem w historii turniejów… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - osiem hat-tricków siedmiu piłkarzy (dokumentacja) Siedmiu piłkarzy może pochwalić się hat-trickiem w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Dwukrotnie ta sztuka udała się Francuzowi Michelowi Platiniemu… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - 22 razy decydowały karne (dokumentacja) W historii turniejów finałowych piłkarskich mistrzotw Europy odbyły się 22 mecze, w których do wyłonienia zwycięzcy konieczne okazały się rzuty karne… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - karni pechowcy (dokumentacja) W finale mistrzostw Europy 2021 Włosi Andrea Belotti i Jorginho oraz Anglicy Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka dołączyli do grona piłkarzy, którzy… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - najszybciej zdobyte bramki (dokumentacja) Dmitrij Kiriczenko jest autorem najszybciej zdobytego gola w historii meczów piłkarskich mistrzostw Europy. Rosjanin trafił do siatki po minucie i siedmiu… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - mecze z największą liczbą goli (dokumentacja) Dziewięć goli w półfinale turnieju w 1960 roku, kiedy Francja uległa Jugosławii 4:5, to największa liczba bramek w spotkaniu piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »