Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-27, 15:10 Autor: PAP

KO krytycznie o zmianach w ustawie o służbie zagranicznej: chodzi o wyrzucenie 27 niewygodnych osób z MSZ

Posłowie KO skrytykowali w środę przepisy rządowego projektu zmian w ustawie o służbie zagranicznej, której głównym celem - jak mówili - jest wyrzucenie z MSZ 27 "niewygodnych" urzędników MSZ. To totalne upolitycznienie służby zagranicznej - ocenił Marek Krząkała (KO).

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przeprowadziła we wtorek pierwsze czytanie i prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o służbie zagranicznej, które - według zamysłu Rady Ministrów - mają pozwolić na ponowną weryfikację pracowników polskiej służby zagranicznej, zwłaszcza tych, którzy odbyli studia poza krajami sojuszniczymi Polski. Ze sprawozdania komisji wynika, że projekt został przyjęty w brzmieniu zaproponowanym przez rząd, choć szereg poprawek zaproponowali do niego posłowie opozycji (przede wszystkim KO). One jednak nie zyskały aprobaty komisji.


W środę na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej nie kryli swojego krytycznego stosunku do projektu. Były szef MSZ Grzegorz Schetyna ocenił, że zaproponowane zmiany to "ciąg dalszy złych zmian, które w ubiegłym roku zaproponowało w służbie zagranicznej Prawo i Sprawiedliwość. "Dzisiaj polska dyplomacja jak rzadko kiedy jest potrzebna dyplomacji europejskiej, jak rzadko kiedy mówi własnym głosem o ważnych sprawach. Polscy dyplomaci we wszystkich stolicach europejskich i światowych są prawdziwymi ambasadorami sprawy ukraińskiej" - podkreślał b. lider PO.


Dodał, że polska dyplomacja wymaga wzmocnienia, a nie - jak chce PiS - dalszego "demolowania". "Wczoraj przedstawiciele MSZ powiedzieli nam, że te zapisy (rządowego projektu) dotyczą 27 urzędników. Czy naprawę warto zajmować się całe tygodnie tą ustawą, żeby dotyczyła politycznej zemsty, która ma dosięgnąć 27 urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych?" - pytał Schetyna.


Były wiceszef MSZ Paweł Kowal zwrócił uwagę, że osoby, których dotyczy projekt, to doświadczeni urzędnicy, w przeszłości współpracujący m.in. z prezydentem Lechem Kaczyńskim czy premierem Jarosławem Kaczyńskim. "Jak to jest, że przez 30 lat ludzie dostają poświadczenie od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, najważniejsi ludzie w państwie powierzają im tajemnice tego państwa, a potem mówią: +a teraz będziemy was jeszcze raz weryfikowali+. Jak to jest możliwe? Gdzie w ogóle jest porządek moralny w działaniach polskiej służby zagranicznej?" - pytał poseł KO.


Kowal zapowiedział zgłoszenie nowych poprawek do projektu. Chodzi - jak mówił - m.in. o zapewnienie specjalnej ochrony dla pracowników niedyplomatycznych (tzw. miejscowych) zatrudnionych w polskich ambasadach, którzy pracują w warunkach wojennych. "Zgłaszamy także propozycje - i oczekujemy od rządu poparcia tej propozycji - by przyznawać specjalny status dyplomatom, którzy pracują w warunkach wojennych" - dodał poseł KO. "To jest absolutnie nie do pomyślenia, że dzisiaj w MSZ zastanawiają się, jak wyrzucić parę osób, ale nie myślą o tym, jak wesprzeć polskich dyplomatów, którzy w kilku państwach na świecie, nie tylko w Ukrainie, pracują w warunkach regularnych działań zbrojnych" - stwierdził b. wiceminister spraw zagranicznych.


Marek Krząkała określił rządowy projekt jako "jedno wielkie oszustwo". Jak zauważył, nie potrzeba nowej ustawy, by wyrzucić kogokolwiek z MSZ. "Trzeba zadać sobie też pytanie, co robiło ABW przez ostatnie sześć lat. Przecież każdy, kto pracuje w ministerstwie, musi mieć dostęp do informacji niejawnych, więc został już wielokrotnie zweryfikowany" - zaznaczył poseł KO.


Jego zastrzeżenie budzi ponadto przepis projektu, który nie przewiduje odwołania od decyzji o zwolnieniu dyplomaty, jeżeli np. dwukrotnie odmówi wyjazdu na placówkę zagraniczną. "Jednym słowem pozbywa się niewygodnych pracowników. Ważne, żeby byli +bierni, mierni, ale wierni+. To totalne upolitycznienie służby zagranicznej" - ocenił Krząkała.


W komunikacie KPRM wydanym po przyjęciu projektu przez rząd napisano, że "ze względu na istniejące zagrożenia bezpieczeństwa w naszym regionie konieczne jest umożliwienie weryfikacji członków służby zagranicznej oraz kandydatów do pracy w tej służbie pod kątem potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, jeśli chodzi o odbywanie studiów na uczelniach mających siedzibę w krajach spoza naszego kręgu państw sojuszniczych".


Sejm ma kontynuować pracę nad projektem w środę wieczorem - posłowie na posiedzeniu plenarnym wysłuchają wtorkowego sprawozdania Komisji Spraw Zagranicznych. Będą też mieli możliwość zgłoszenia kolejnych poprawek. (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ itm/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 14:50 Malawi/ Wiceprezydent Saulos Chilima zginął w katastrofie lotniczej (opis) Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima wraz z dziewięcioma innymi osobami zginął w katastrofie samolotu wojskowego na północy kraju - poinformował we wtorek… » więcej 2024-06-11, godz. 14:50 Nowacka: chcemy zmodernizować program dotyczący testów sprawnościowych uczniów (opis) Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiedziała we wtorek modernizację programu dotyczącego testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział… » więcej 2024-06-11, godz. 14:50 Izrael/ Blinken: wszyscy poza Hamasem opowiadają się za planem zawieszenia broni Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył we wtorek, że głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zawieszenia broni w Strefie Gazy pokazało, że świat… » więcej 2024-06-11, godz. 14:50 Hołownia: Jeśli rząd mówi, że potrzebuje strefy buforowej, by łatwiej wyłapywać przemytników, to ja mu ufam Jeśli rząd mówi, że potrzebuje strefy buforowej przy granicy, bo będzie w ten sposób łatwiej przede wszystkim wyłapywać przemytników ludzi, to ja mu… » więcej 2024-06-11, godz. 14:40 Łotwa/ Oświadczenie prezydentów Polski, Łotwy i Rumunii podczas szczytu B9 w Rydze (krótka) Rosyjskie ataki hybrydowe na terytorium państw NATO stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Sojuszu - oświadczyli we wtorek we wspólnym komunikacie prezydenci… » więcej 2024-06-11, godz. 14:40 Olsztyn/ Zarzut dla kierowcy po wypadku, w którym śmierć poniósł 12-latek Zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym przedstawiła olsztyńska prokuratura kierowcy, który potrącił 12-latka na przejściu… » więcej 2024-06-11, godz. 14:40 Nitras: 300 mln zł na program Aktywna Szkoła (opis) Minister sportu Sławomir Nitras poinformował, że jego resort przeznaczył ponad 300 mln zł na program Aktywna Szkoła. Z ministrą edukacji Barbarą Nowacką… » więcej 2024-06-11, godz. 14:40 ME 2024 - lekarz kadry Jaroszewski: Lewandowski nie zagra z Holandią (krótka) Robert Lewandowski z powodu naderwania mięśnia dwugłowego uda nie zagra w niedzielę w pierwszym meczu reprezentacji Polski w piłkarskich mistrzostwach Europy… » więcej 2024-06-11, godz. 14:40 Tracz (Zieloni) apeluje do posłów o poparcie projektu ws. zakazu hodowli zwierząt na futra Posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) przekazała we wtorek, że rozpoczyna wśród posłów koalicji zbiórkę podpisów pod projektem ws. zakazu hodowli zwierząt… » więcej 2024-06-11, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (11-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-06-11 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »