Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-01, 15:00 Autor: PAP

"Żeby Polska była tutaj…" – powstał filmowy dokument o III powstaniu śląskim

Przechowane w rodzinnych wspomnieniach powstańcze epizody, domowe archiwalia, pamiątki sprzed stu lat i komentarze historyków złożyły się na filmowy dokument o III powstaniu śląskim "Żeby Polska była tutaj…". W niedzielę przygotowany dla Muzeum Historii Polski film będzie miał internetową premierę.

50-minutowy dokument wieńczy poświęconą trzem powstaniom śląskim trylogię, zrealizowaną dla MHP przez śląskiego dziennikarza, historyka, producenta i reżysera Adama Turulę. Na potrzeby filmów nagrał on wspomnienia dzieci, wnuków, a często także prawnuków powstańców, uzyskując obraz trzech powstań z perspektywy rodzin ich uczestników. Kilkadziesiąt godzin tych nagrań wzbogaciło zasoby archiwalne MHP.


"Rodzinne wspomnienia i pamiątki najlepiej oddają klimat, zapach i smak czasów, o których opowiada film. Rozmowy ze świadkami – potomkami powstańców, wyrosłymi w powstańczej tradycji – pozwalają spojrzeć na bohaterów tamtego czasu z rodzinnej perspektywy, zaś zebrane w filmie tworzą żywy obraz wydarzeń sprzed stu lat" – powiedział PAP twórca filmu.


III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, po dwóch wcześniejszych zrywach zbrojnych z lat 1919 i 1920 oraz przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał przesądzić o przynależności państwowej Górnego Śląska. Ostatecznie to właśnie III powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty, zdecydowało o korzystniejszym dla Polski podziale tych ziem między Polskę i Niemcy po I wojnie światowej.


W dokumencie "Żeby Polska była tutaj..." wspomnienia powstańczych rodzin przeplatają się w wypowiedziami historyków, przedstawiających genezę, przebieg i następstwa powstania. Film zamyka powstańczą trylogię, realizowaną od roku 2019 dla Muzeum Historii Polski przez Adama Turulę. Wcześniej powstały filmy "Gdy Polska była wielkim marzeniem" oraz "Od cudu nad Wisłą do cudu nad Rawą". Reżyser chciałby, aby zwieńczeniem cyklu był film o włączeniu części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. – za rok przypada setna rocznica tego wydarzenia.


Wśród historyków analizujących w filmie uwarunkowania III powstania są m.in. profesorowie Michał Lis, Grzegorz Nowik i Lech Krzyżanowski, zaś wśród przedstawicieli rodzin o powstańczym rodowodzie m.in. b. wicepremier Janusz Steinhoff, b. wiceminister odpowiedzialny za sprawy górnictwa Jerzy Markowski, b. rektor katowickiej Akademii Muzycznej prof. Julian Gembalski, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Józef Musioł czy b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, bratanek powstańca odpowiedzialnego za zaopatrzenie walczących.


Partnerzy zrealizowanego dla warszawskiego Muzeum Historii Polski filmu Adama Turuli to Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz portal Dzieje.pl. Internetową premierę filmu zaplanowano na niedzielę 2 maja o 13.00 na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ jann/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 14:10 PŚ w kajakarstwie górskim – ostatni test przed igrzyskami na torze Kolna Od czwartku do niedzieli na krakowskim torze Kolna odbędą się zawody Pucharu Świata w kajakarstwie górskim. Dla Klaudii Zwolińskiej, Mateusza Polaczyka i… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 MRiT: pracownicy Biura Rzecznika MŚP będą mogli dostać podwyżki Zmianę progów kwot wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk w Biurze Rzecznika MŚP przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 Eksperci radzą, jak ćwiczyć latem, by uniknąć odwodnienia i udaru Gdy temperatury szybują w górę, wielu z nas skłania się ku aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Ćwiczenie w upalne dni może być wszelako niebezpieczne… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 Dania/ Zatrzymano obywatelkę Rosji podejrzaną o pomoc obcemu wywiadowi W Danii na Zelandii zatrzymano we wtorek obywatelkę Rosji pod zarzutem umożliwienia działania obcemu wywiadowi w zakresie operacji wpływu - poinformowały… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 Szefowa parlamentu Łotwy: 0,25 proc. naszego PKB będziemy przeznaczać na pomoc Ukrainie (krótka2) Przewodnicząca łotewskiego parlamentu Daigi Mierina poinformowała we wtorek w Białymstoku, że jej kraj będzie przeznaczał 0,25 proc. PKB na pomoc Ukrainie… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 Lekkoatletyczne ME - Baumgart-Witan: Kaczmarek to królowa polskiej i europejskiej lekkoatletyki (wideo) Kinga Gacka, Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic awansowały do finału sztafety 4x400 m w lekkoatletycznych ME w Rzymie. 'Natalia… » więcej 2024-06-11, godz. 14:10 W środę zawyją syreny pojazdów Policji i Straży Pożarnej na znak czci dla żołnierza, który zginął chroniąc… W środę w południe, w całym kraju zawyją syreny pojazdów Policji i Straży Pożarnej na znak czci dla żołnierza - śp. Mateusza Sitka, który został śmiertelnie… » więcej 2024-06-11, godz. 14:00 Wrocław/ Radni Koalicji Obywatelskiej chcą powrotu biletu aglomeracyjnego Radni Wrocławia i sejmiku województwa zadeklarowali, że chcą powrotu biletu aglomeracyjnego. Takie rozwiązanie funkcjonowało do czerwca 2021 roku, ale później… » więcej 2024-06-11, godz. 14:00 Hołownia: Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Ukraina mają wspólny punkt widzenia (krótka) Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Ukraina reprezentują wspólny sposób myślenia o Europie Wschodniej, czyli jednym z najważniejszych dzisiaj regionów świata… » więcej 2024-06-11, godz. 13:50 Największe gwiazdy indyjskiego kina w zwiastunie superprodukcji „Kalki 2898 AD” Na 27 czerwca zaplanowano premierę indyjskiej superprodukcji, zatytułowanej „Kalki 2898 AD”. Choć oficjalnie nie poinformowano, jaki jest jej budżet, szacuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »