Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-12-24, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane

Święta Bożego Narodzenia [fot. Jędrzej Łuczak]
Święta Bożego Narodzenia [fot. Jędrzej Łuczak]
Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można było w ten dzień robić, a czego nie. Przesądy wigilijne odgrywały kluczową rolę i starano się ich przestrzegać.
- Na pewno nie można było wykonywać ciężkich prac. To wszystko trzeba było wykonać wcześniej. Buło również zakazane używanie ostrych narzędzi - mówi Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej.

- Mówimy tu o rąbaniu siekierą drewna lub o ścinaniu drzewa. Tego absolutnie nie wolno było robić, bo mogło to nawiązywać do śmierci, mogło się coś takiego komuś przytrafić w nadchodzącym roku. Nie wolno było suszyć prania, zwłaszcza białego, które również nawiązywało do symboliki związanej ze śmiercią.

- Wierzono także, że jak się w ten dzień pójdzie do kogoś i coś się ukradnie, to będzie się tej osobie dobrze darzyło - dodaje Jasiński.

- To jest taka słynna opowieść z Obrowca. W ten dzień pasowano na złodziei. Jak komuś się udało w ten dzień zdać egzamin albo okraść kogoś bez konsekwencji, to przez następny rok będzie mu się udawało kraść.

Istotne znaczenie w tym dniu miało również to, kto pierwszy przekroczy próg naszego domu. Uważano, że przyjście mężczyzny będzie sprzyjało w nadchodzącym roku i domownicy będą się cieszyć szczęściem oraz powodzeniem. Natomiast przyjście kobiety mogło oznaczać śmierć, chorobę, zwiastowało nieszczęście.
Bogdan Jasiński 1
Bogdan Jasiński 2

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »