Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-12, 20:39 Autor: Katarzyna Doros

"Chcemy odzyskać dostęp do kozielskiego szpitala wielospecjalistycznego". Wspólna konferencja senatora Godyli i samorządowców

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma [fot. Katarzyna Doros]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma [fot. Katarzyna Doros]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma [fot. Katarzyna Doros]
Odzyskać dostęp do kozielskiego szpitala wielospecjalistycznego i zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Z takim apelem senator KO Beniamin Godyla i samorządowi radni zwrócili się do wojewody opolskiego podczas konferencji prasowej. Zdaniem polityków, po tym, jak placówka została w marcu przekształcona w monoprofilowy szpital zakaźny, mieszkańcy muszą szukać pomocy w innych miastach. - Będziemy optować za tym, żeby w naszym mieście nie było szpitala zakaźnego. Domagamy się równego traktowania pacjentów - mówią.
Senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla zauważa, że w Kędzierzynie-Koźlu, drugim pod względem wielkości mieście w regionie, tak naprawdę nie ma innego szpitala, oprócz tego, który został zamieniony na jednoimienny.

- W Opolu działa z kolei sześć szpitali - mówi senator. - Na chwilę obecną wiemy, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego są przewożeni do szpitali w Opolu, Krapkowicach, czy w Głubczycach. Jest to zbyt duża odległość. Więcej karetek nie zostało zadysponowanych do Kędzierzyna, tylko są 3 plus jedna, która została przeniesiona z Polskiej Cerekwi. Powinny być jeszcze co najmniej dwie karetki, bo tak naprawdę, jeśli osoba jest przewożona do szpitala w Opolu, to karetki nie ma w Kędzierzynie nawet i 4 godziny.

- Pandemia może potrwać nawet dwa lata, chcemy wiedzieć, jaki jest plan na naszą placówkę i dla powiatu. Nie możemy żyć w wiecznej "prowizorce" - mówi Robert Węgrzyn, radny wojewódzki. - Jaka jest perspektywa dla szpitala jednoimiennego w Koźlu? Wojewoda powinien przedstawić jakiś plan.

- Mamy szereg pomysłów np. takich, żeby przekierować strumień pieniędzy za chociażby kontrakty niezrealizowane w naszym szpitalu, bo przecież nie są realizowane i przekazanie ich nawet do placówek niepublicznych. Wiemy, że w niektórych powiatach są takie rozwiązania. Wszystko po to, żeby zabezpieczyć opiekę mieszkańców - dodaje Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący rady miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Wczoraj (11.05) starostwo poinformowało, że nie później niż 18 maja mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą mogli korzystać z pomocy ambulatoryjnej. Kilka tygodni trwały przygotowania i negocjacje z NFZ, ale projekt udało się doprowadzić do finału.

Z kolei 2 maja wojewoda opolski w odpowiedzi na pytanie publiczne poinformował, że przeprofilowanie szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu na jednoimienny szpital zakaźny nastąpiło tylko i wyłącznie na podstawie jego decyzji. Podkreślił jednocześnie, że: "Przedmiotowa decyzja została poprzedzona konsultacjami z NFZ/Opole w zakresie aktualnego stanu wszystkich szpitali w województwie opolskim".

Po konferencji prasowej zwróciliśmy się do rzeczniczki wojewody z prośbą o odpowiedź na wskazane przez polityków pytania. Wojewoda na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.
Beniamin Godyla
Robert Węgrzyn, Ireneusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41 Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »