Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-17, 19:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy

Zbigniew Bomersbach [fot. Beata Granatowska]
Zbigniew Bomersbach [fot. Beata Granatowska]
Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole Zbigniew Bomersbach, nowy Wojewódzki Konserwator Zabytków, który był gościem Ireneusza Prochery w Popołudniowym Paśmie Publicystycznym Radia Opole.
Jak mówił jest po stronie osób, które chcą utrzymać obiekty historyczne, jednocześnie je eksponują, udostępniają. Tu jako przykład pojawił się zamek w Niemodlinie.

- On systematycznie gdzieś tam, coś tam jest remontowany, jest konserwowany, jest odtwarzany element historyczny i on jest pokazywany. I dzięki temu, że jest kapitał, który potrafi to w jakiś sposób robić, to na pewno należy pomagać i jak najbardziej zachęcać do tego typu działalności - mówi Bomersbach.

Przypomnijmy. Zbigniew Bomersbach był do niedawna architektem miejskim w Opolu. Na stanowisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zastąpił Monikę Ożóg, która swoją funkcje piastowała przez zaledwie 4 miesiące. Została odwołana na wniosek środowisk opiniotwórczych Opola.

Całą rozmowę Ireneusza Prochery ze Zbigniewem Bomersbachem można znaleźć na naszej stronie w zakładce: Publicystyka w Radiu Opole.
Zbigniew Bomersbach

Wiadomości z regionu

2024-07-19, godz. 19:14 Amerykańskie ciężarówki ozdobą Master Truck Show. "Te samochody mają duszę" [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszą się amerykańskie ciężarówki na 20. Master Truck Show w Polskiej Nowej Wsi Obok Opola. Wyróżnia je przede wszystkim wydłużony… » więcej 2024-07-19, godz. 19:00 Kędzierzyn-Koźle z Reńską Wsią połączy ścieżka rowerowa 2 miliony złotych będzie kosztować budowa nowej ścieżki rowerowej, która połączy Koźle (od stadionu przy ul. Chrobrego) z Większycami, gdzie będzie… » więcej 2024-07-19, godz. 17:21 "Kropka" na znaczku pocztowym. Głuchołazy promują miasto i festiwal piosenki turystycznej Gratką dla filatelistów jest okolicznościowy znaczek wydany przez Pocztę Polską w Głuchołazach. Promuje on trwający w tym mieście XVI Międzynarodowy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:38 Śmiertelny wypadek w Kobylej Górze. Nie żyje rowerzysta Do śmiertelnego w skutkach wypadku drogowego doszło w Kobylej Górze. Nie żyje rowerzysta. » więcej 2024-07-19, godz. 16:03 Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Woda z wodociągu w Białej nie nadaje się do spożycia. Beczkowozy wysłane w teren Prudnicki sanepid przestrzega. W wodzie z wodociągu w Białej ujawniono bakterii grupy coli i Escherichia coli oraz paciorkowców kałowych. » więcej 2024-07-19, godz. 14:34 Jubileuszowy "zlot piękności" w Polskiej Nowej Wsi. To Master Truck Show [ZDJĘCIA] Setki tuningowanych ciężarówek powoli meldują się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi obok Opola, gdzie startuje 20. edycja Master Truck Show. Jubileuszowy zlot… » więcej 2024-07-19, godz. 13:57 Kolejny Ukrainiec "odwieziony" do ojczyzny Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Nysie Ukraińca, który naruszał porządek publiczny w Polsce. 26-latek został skazany… » więcej 2024-07-19, godz. 12:52 Festiwal Colours of Ostrava to nie tylko święto muzyki 21. edycja festiwalu Colours of Ostrava to nie tylko impreza dla miłośników muzyki, która oczywiście jest najważniejsza ale to także okazja do prezentacji… » więcej 2024-07-19, godz. 12:15 "SIM Opolskie jest jak miś od Barei". Arkadiusz Wiśniewski gościem Radia Opole Prezydent Opola krytykuje w Porannej Rozmowie Radia Opole spółkę, która miała budować tanie mieszkania, a - jak mówi - kupuje luksusowe auta. Arkadiusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »