Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu…
2024-06-17, 12:48 Autor: Krzysztof Dobrowoski

Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA]

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie. Liczba poszkodowanych ptaków wciąż rośnie, a problem pozostaje nierozwiązany. W dzisiejszym programie naszym gościem był Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego. W programie omówiliśmy aktualne obserwacje oraz przedstawiliśmy potencjalne rozwiązania, które mogłyby uratować życie ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Temat interwencji podjął red. Krzysztof Dobrowolski.
- Jeżeli chodzi o moje obserwacje, w zasadzie nie tylko moje, to mogę śmiało powiedzieć, że budynki stanowią zagrożenie dla ptaków (dot. Centrum Usług Publicznych oraz budynek KAS). Warto byłoby je należycie zabezpieczyć, czyli zgodnie z zaleceniami naukowców, którzy ten temat zbadali. Mam na myśli np. Fundację Szklane Pułapki i o osobach z nią związanych, które badają, które obiekty stanowią zagrożenie dla ptaków i jak temu zapobiegać - mówi prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Łukasz Berlik.
Łukasz Berlik
- Jednym z rozwiązań są naklejki. Przy czym nie tyle istotny jest kształt. Mogą być paski, kropki, loga. Najważniejsze są odległości między naklejkami i najlepiej, aby były w kolorze białym. W pionie maksymalnie odległość powinna wynosić 5cm, w poziomie maksymalnie 10 cm. Właśnie takie oznaczenie szyby powinno skutecznie zniechęcić nawet te najmniejsze ptaszki, żeby próbowały przez nią przelecieć, lub polecieć w kierunku tego co się w szybie odbija. Należy dodać, że tzw. "szklane pułapki" stanowią zagrożenie zarówno ze swoją przeźroczystością jak i w związku z efektem lustra, który powstaje na niektórych szybach, a niestety szkło refleksyjne jest bardzo popularne i często stosowane w architekturze - twierdzi prezes Towarzystwa Ochrony Przyrody - Łukasz Berlik.
Łukasz Berlik
Tematem zajął się red. Krzysztof Dobrowolski. Cała interwencja do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »