Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska…
2022-09-02, 17:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o sensacji archeologicznej w opolskiej katedrze

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o odkryciach pod posadzką opolskiej katedry
- Nie spodziewaliśmy się schodów, klatki schodowej, płytek posadzkowych i pomieszczenia, którego przeznaczenia jeszcze nie znamy. W wypełnisku znajduje się bardzo mało przedmiotów, ale znajduje się też szkło - powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska prowadząca prace archeologiczne w opolskiej katedrze.

- Potwierdziliśmy obecność kościoła w tym miejscu, uważam, że kościół pierwotny powstał w latach 20-tych XIII wieku. Fragmenty murów, które udało nam się odkryć właściwie to potwierdzają. Mamy do czynienia z sensacyjnym odkryciem pierwotnych części kościoła, który został zbudowany przez księcia Kazimierza I Opolskiego - powiedziała prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.
- Nie trzeba było aż tak dużo kopać, już pierwszego dnia, po zdjęciu posadzki ukazały nam się takie cuda - podkreślała znaczenie odkrycia prof. Pobóg-Lenartowicz.

- Elementy, które udaje nam się odkryć, są wyjątkowe. Nie spotyka się ich często z tego względu, że etap przebudowy również usuwa elementy architektury, które są istotne dla archeologa - wyjaśniła dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Na podstawie odkryć będzie można stworzyć wizualizację pokazującą jak kościół się zmieniał, jakie były jego fazy budowy, jak był przebudowywany.

Co więcej, odkrycia archeologiczne pokazują, że opolska katedra nigdy nie była zburzona, co jest dowodem na to, że Opole nigdy nie zostało zdobyte i złupione przez husytów.
- Gdyby zdobyli Opole, to kościół byłby spalony i trzeba by zacząć jego budowę od nowa. Natomiast to, że my w takim dobrym stanie znajdujemy tyle elementów pierwotnego kościoła świadczy o tym, że był po prostu rozbudowywany - podkreśliła prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.

Zobacz także

2022-11-02, godz. 17:30 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o kłopotach samorządów z dopięciem budżetów - Siedem lat tłustych już było, teraz nadchodzi siedem lat chudych i to z potężnym uderzeniem, bo inflacja galopuje, a my, samorządy mamy cały czas dochody… » więcej 2022-11-02, godz. 17:00 Marek Zuber o wyskiej inflacji i wzroście cen - Ja myślę, że dobrze jeszcze będzie! Świat po prostu od zarania dziejów rozwija się cyklicznie, szczególnie w gospodarce kapitalistycznej - tak ekonomista… » więcej 2022-10-31, godz. 18:14 Violetta Porowska o ataku na jej dom i hejcie w polityce - Od pewnego czasu czuję się zagrożona. Tym bardziej, że doszło do poważnego ataku na mnie, na moją rodzinę - mówi posłanka Violetta Porowska (PiS)… » więcej 2022-10-31, godz. 17:30 Marcelina Zawisza o programie Lewicy i perspektywach współpracy po wyborach - Jeśli opozycja wygra wybory, podpiszemy umowę koalicyjną - zapowiada posłanka partii Razem Marcelina Zawisza, odnosząc się do potencjalnej sytuacji powyborczej… » więcej 2022-10-28, godz. 18:15 Magdalena Ogórek i jej "Polityczny obraz tygodnia" "W Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała: - ataki na biura Prawa i Sprawiedliwości - wycofanie się z ustawy o zasadach zarządzania… » więcej 2022-10-28, godz. 17:00 Alicja Gawinek o wolontariacie w kulturze W Otwartym Mikrofonie, jak w każdy piątek rozmawialiśmy o wolontariacie. Gościem była Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-10-27, godz. 16:56 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" Jedna z sieci handlowych skraca godziny otwarcia sklepów, tłumacząc ten krok koniecznymi oszczędnościami spowodowanymi wysokimi cenami energii. Portale branżowe… » więcej 2022-10-26, godz. 17:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek zaprasza Afera taśmowa powraca, kto na tym skorzysta, a kto straci? To pierwszy temat omówiony przez Piotra Goćka w Otwartym Mikrofonie w cyklu "Co tam Panie w poli… » więcej 2022-10-25, godz. 17:00 "Spięcie" magazyn Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia W magazynie "Spięcie" Piotr Cywiński i Michał Rachoń omówili kolejną odsłonę afery podsłuchowej i zamrożeniu cen surowców energetycznych. » więcej 2022-10-24, godz. 18:10 Rajmund Miller o trudnej sytuacji szpitali i Funduszu Medycznym - Sytuacja jest bardzo zła. Już pod koniec ubiegłego roku zadłużenie szpitali wynosiło ok. 17 miliardów złotych. Nie wszystkie szpitale były zadłużone… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »