Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-23, 12:05 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Pod tymi płytami są pochowani konkretni ludzie." W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia

W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia [fot.M.Matuszkiewicz]
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia [fot.M.Matuszkiewicz]
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia [fot.M.Matuszkiewicz]
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia [fot.M.Matuszkiewicz]
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia
W opolskiej katedrze dokonano kolejnego odkrycia
Po raz kolejny okazuje się, że opolska katedra skrywa w sobie wiele tajemnic. Tym razem podczas zrywania posadzki wewnątrz świątyni zostały odkryte płyty nagrobne. Co oznacza, że pod podłogą mogą się kryć szczątki ludzkie. Historycy oraz archeolodzy, prowadzący prace badawcze w katedrze, czekają teraz na wyniesie tych płyt.
- Trudno na ten moment dokładnie powiedzieć, ile tych płyt mamy. Takich zachowanych w całości odkryliśmy 6, ale mamy kilka fragmentów płyt, które na pewno były tymi nagrobnymi - mówi prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- Na niektórych zachowały się różnego rodzaju dekoracje, na jednej nawet zachował się fragment wyrzeźbionej postaci, na innych jeszcze jakieś litery. To, co jest istotne, to należy założyć, że pod tymi płytami są pochowani konkretni ludzie. My byśmy chcieli, jako historycy, archeolodzy, aby jednak nam pozwolić tam zajrzeć do środka i znowu coś odkryć. Te płyty powinny zostać zdemontowane z wielką starannością i przekazane do depozytu.

- Spodziewamy się, że tych szczątków ludzkich może być tam bardzo dużo. Jednak nie wiemy, dokładnie ile, dopóki nie wejdziemy i nie zobaczymy, to możemy tylko zakładać - dodaje dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- W oparciu o badania historyczne, prowadzone przez profesor Annę Pobóg-Lenartowicz, będziemy starali się dojść, kto może leżeć pod danymi płytami. Oczywiście w momencie odkrywania prowadzone będą też badania antropologiczne, które powiedzą nam, czy to jest kobieta, czy mężczyzna i w jakim wieku. Ponadto przedmioty tam znalezione pozwolą nam w przybliżeniu ustalić, z jakim czasem mamy do czynienia.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie archeolodzy będą mogli wejść do podziemi. To zależne jest od konserwatorów, którzy teraz muszą wydać dokładnie wskazówki, jak z tymi płytami i odkryciami postępować.
prof. Anna Pobóg-Lenartowicz
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska

Wiadomości z regionu

2022-11-28, godz. 15:00 "Niewiarygodny partner" kontra "fałszowanie rzeczywistości". Spór o finanse namysłowskiego szpitala W projekcie przyszłorocznego budżetu Namysłowa nie zapisano wsparcia dla tamtejszego szpitala. Starostwo wzywa gminę do zwiększenia finansowania placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 W Namysłowie nie wystarcza pieniędzy na wywożenie śmieci. Podwyżek nie będzie Opłaty pobierane od mieszkańców gminy Namysłów nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wywozem śmieci. Magistrat jednak nie chce sięgać… » więcej 2022-11-28, godz. 14:00 ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną Zaledwie kilkadziesiąt godzin pozostało na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu 'Dobry start'. Można je składać tylko trzema kanałami… » więcej 2022-11-28, godz. 12:30 Spali w pustostanie. Z pożaru uratowali ich policjanci Kędzierzyńsko-kozielscy policjanci uratowali trzech mężczyzn z płonącego budynku. Do tej interwencji doszło w nocy z środy na czwartek (23-24.11). » więcej 2022-11-28, godz. 12:00 Opole: dwa tygodnie bez przejścia pod mostem wzdłuż kanału Młynówka Zamknięte na około dwa tygodnie zostanie dzisiaj (28.11) przejście pod mostem kolejowym wzdłuż kanału Młynówka w Opolu. Chodzi o trasę po stronie dworca… » więcej 2022-11-28, godz. 11:37 "Zając" dotarł. Nowa łódź ratownicza dla strażaków z OSP Mechnica-Kamionka 'Zając' jest już na stanie strażaków z OSP Mechnica-Kamionka w gminie Reńska Wieś . Mowa o nowoczesnej łodzi ratowniczej, na którą zrzutkę zrobiły władze… » więcej 2022-11-28, godz. 11:15 Z otwartym piwem na przesłuchanie. Wpadka na policyjnym parkingu Piłeś, nie jedź. Tej rady nie posłuchał 26-letni mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który po spożyciu alkoholu przyjechał na tamtejszą… » więcej 2022-11-28, godz. 10:40 Polska 2050 wybrała władze wojewódzkie. "Ta drużyna zrobi dla Opolszczyzny wiele dobrego" - Wybór władz wojewódzkich jest zwieńczeniem naszych dotychczasowych trzyletnich działań - powiedział w 'Porannej Rozmowie Radia Opole' Adam Gomoła z zarządu… » więcej 2022-11-28, godz. 10:15 Będzie bezpieczniej. Na Górze św. Anny powstanie radar meteorologiczny Radar hydrologiczno-meteorologiczny powstanie na Górze św. Anny. Wojewoda opolski wydał decyzję na realizację inwestycji. Porozumienie w tej sprawie zawarto… » więcej 2022-11-28, godz. 09:00 Zalesie Śląskie szykuje się do przyszłorocznych obchodów 800-lecia wsi Mieszkańcy niewielkiej miejscowości w gminie Leśnica przygotowują ambitny program czterodniowej uroczystości » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »