Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-19, 14:23 Autor: Monika Matuszkiewicz

Katedra Opolska opustoszała. Obiekt zamknięty z powodu remontu

Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszył remont wnętrza Katedry Opolskiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Katedra Opolska zamknięta dla wiernych i turystów do odwołania. Ruszył remont wewnątrz świątyni. Zakres prac jest spory. To między innymi wymiana posadzki i montaż ogrzewania podłogowego.
- Zostały już wyniesione wszystkie ławki, zdemontowane podesty, a lada chwila usunięte zostaną też płyty posadzkowe - mówi ks. Waldemar Klinger, proboszcz Katedry Opolskiej.

- Potem zaczną się wykopy pod ułożenie podłogowego ogrzewania. Całość prac jest zamierzonych na około pół roku, może trochę więcej. Wszystko zależy od opatrzności bożej i trudności prac, bo do tego też dochodzą badania archeologiczne. Później, to znaczy od momentu ułożenia instalacji i odpowiedniego jej zalania, utwardzenia, przyjdzie firma, która będzie kłaść nową posadzkę. Także możemy spodziewać się odsłony katedry w zupełnie innym stylu.

- Oczywiście, jak remont, to i muszą być przy nim archeolodzy, bo wiemy, że katedra pod ziemią skrywa wiele tajemnic - dodaje ks. Klinger.

- Myślę, że są tam jakieś drobne artefakty, plus kilka, a może nawet kilkadziesiąt pochówków głębiej, czy płycej umiejscowionych. Tam też jest kilkaset czaszek i kości, ale ja będę za tym, aby one tam zostały. Skoro zostały złożone w katedrze, to niech tutaj spoczywają w pokoju.

Dodajmy, że wszystkie msze święte oraz nabożeństwa będą teraz odbywały się w kościele św. Sebastiana, a spowiedź święta została przeniesiona do kościoła franciszkanów. Dokładne godziny mszy świętych można znaleźć na stronie internetowej katedraopolska.pl.
ks. Waldemar Klinger 1
ks. Waldemar Klinger 2

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 17:15 "Namalowałam policjanta, dzieci i przejście dla pieszych". Finał konkursu plastycznego "Bezpieczny przedszkolak" W Publicznym Przedszkolu nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu odbył się dzisiaj (07.10) finał wojewódzkiego konkursu plastycznego ''Bezpieczny przedszkolak'' oraz promocja… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »