Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM]

W opolskiej katedrze trwają wykopaliska archeologiczne
Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do prac na miejscu. Znalezione zostały też fragmenty murów, które przynależą do wcześniej odkrytej krypty w jednej z kaplic.
- Ten mur, to jest fragment tego, który odkryliśmy w ubiegłym roku. Teraz okazało się, że jest mur na murze. Na razie nie wiemy dokąd on prowadzi, ale to chcemy ustalić do końca tygodnia - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Mur znajduje się w miejscu, gdzie przecinają go schody, które prowadzą do krypty. One odkryte zostały w ubiegłym roku. Dzięki temu, że pojawił się ten mur, tak zaplanowaliśmy sobie prace, że najpierw trzeba odkryć te elementy architektoniczne. Przy okazji, a dokładniej wczoraj udało się odkryć fragmenty fundamentów i filarów, które będą nas prowadzić w głąb świątyni i nawy głównej. Pojawiają się też pierwsze luźne kości ludzkie, więc zbliżamy się powoli zapewne do miejsca grzebalnego, gdzie będzie kończyć się świątynia, a zaczynać cmentarz.

- Te wszystkie drobne przedmioty odkrywane są dzięki situ. My zbieramy ziemię z katedry, wsypujemy ją i szukamy - dodaje Andrzej Kochańczyk, rekonstruktor z Opola.

- Wczoraj na przykład odkryliśmy gwoździe, obrączkę, fragmenty ceramiki, a więc wszystko to, co ma pewne znaczenie do dalszych badań na temat tego urobku, który wyciągamy z podłoża. Te przedmioty służą nam, jako materiał porównawczy, można też na podstawie tego określić, z jakiego okresu dana warstwa była, co się działo. Bardzo cenne są monety, bo na ich podstawie można to bardzo dokładnie określić.

Archeolodzy cały czas zachęcają mieszkańców Opola do pracy wolontariackiej na miejscu.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Andrzej Kochańczyk

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »