Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki…
2021-11-26, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej

Dr Diana Rokita-Poskart o rządowej tarczy inflacyjnej
- Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej. W Porannej Loży Radiowej rozmawiałyśmy o założeniach ogłoszonej w czwartek tarczy antyinflacyjnej.
- Zakłada się, że zostanie obniżona akcyza na paliwa do minimum Unii Europejskiej. W tej chwili jesteśmy w Polsce około 7 gr na litrze benzyny powyżej tego minimum unijnego. Natomiast jeżeli chodzi o olej napędowy to które 0.007 złotego na litrze więc tutaj nie ma zbyt dużej przestrzeni do obniżki - wyjaśniła dr Rokita-Poskart.

Zakłada się także obniżkę podatku od sprzedaży detalicznej paliwa do 0% oraz VAT-u z 23% do 8% na gaz i z 23% do 5% na energie elektryczną.

- Najprawdopodobniej obniżka tych podatków pośrednich przyczyni się do obniżenia cen paliwa i energii. Widzimy jednak tendencję wzrostową jeżeli chodzi o ceny gazu i paliwa na światowych rynkach. W marcu 2020 roku baryłka ropy kosztowała 20 dolarów w 2020 45 dolarów a teraz 85 dolarów. Gaz w ciągu roku zdrożał dwukrotnie, a na drożenie energii wpływ mają ceny emisji CO2, które poszły o 160% w górę w przeciągu roku.

Rząd zapowiedział także dodatek osłonowy dla najsłabiej zarabiających. Będzie to od 400 zł do 1150 zł dla gospodarstw domowych.
- W zależności od tego, jak zachowują się gospodarstwa domowe o niskich dochodach będzie działało albo proinflacyjnie, albo będzie inflację obniżało. Największą skłonność do konsumpcji przejawiają osoby o najniższych dochodach, czyli jeżeli uzyskują dodatkowe pieniądze to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą je wydawać co może powodować dalszy wzrost cen.
- Pamiętajmy jednak, że rolą państwa jest pomoc osobom o niskich dochodach, więc ta funkcja redystrybucyjna państwa musi być spełniona - zaznaczyła ekonomistka.

Ekspertka Radia Opole wyjaśniła także, że na wzrost cen ma wpływ osłabienie się złotówki w stosunku do dolara. Waluta amerykańska podrożała o 11% w ciągu roku.

W internetowej części rozmowy dr Diana Rokita-Poskart wyjaśniła powody z jakich zmagamy się teraz, podobnie jak inne kraje Europy a także Stany Zjednoczone z inflacją.
Jak wyjaśniła, podwyżka stup procentowych spowodowałaby ograniczenie wydatków przez tych, którzy mają kredyty w złotówkach.
- Polityka pieniężna jest najskuteczniejszym sposobem walki z inflacją. Proszę też pamiętać o osobach, które mają oszczędności. Przy niskich stopach procentowych były skłonne wydawać pieniądze lub inwestować np. w nieruchomości - zaznaczyła.
Jeżeli będzie się opłacało oszczędzać, pieniądze zostaną wycofane z rynku, spadnie popyt i spadnie presja inflacyjna.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »