Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws…
2021-10-12, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono

Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono
- Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam się nad wyjściem z klubu, na ten moment nie podjęłam jeszcze decyzji - powiedziała Małgorzata Wilkos, radna Opola, należąca do klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, członek Solidarnej Polski.

Powodem zawieszenia, jak poinformował przewodniczący klubu jest raport NIK dotyczący wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez fundację Ex Bono.
- Mam właściwie niewiele wspólnego z tą fundacją, na pewnym etapie pozyskałam wiedzę dlatego, że fundacja była kontrolowana przez NIK, a dla zwykłych ludzi kiedy stykają się z taką kontrolą, to są przestraszeni i szukają pomocy, jak odpowiadać, jak wyjaśniać - powiedziała radna Wilkos. Dodała, że zgłosili się do niej, bo prezesem fundacji jest jej krewny i jest radną Opola, więc wiele osób zgłasza się do niej z różnymi prośbami. - Mówili, że NIK zadaje pytania, prosi o wyjaśnienia, które trzeba pisać i prosili, żebym pomogła, podpowiedziała, na takiej zasadzie - wyjaśniała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Wilkos.

- Raport NIK, zarówno całościowy, jak i wątek dotyczący fundacji Ex Bono jest w mojej ocenie bardzo nierzetelnym dokumentem. W wielu miejscach pojawiają się tam informacje nierzetelne mówiąc delikatnie, jak informacja, że fundacja otrzymała 10 mln złotych. Na ten moment fundacja dostała niewiele ponad 3 mln. Na konferencji prasowej pracownicy Najwyższej Izby Kontroli mówili, że fundacja dostała 10 mln zł.

Małgorzata Wilkos odniosła się także do kwestii siedziby fundacji. W raporcie wskazano, że mieści się ona w prywatnym mieszkaniu, a budynek prezentowany na zdjęciach jest w złym stanie. Gość Radia Opole powiedziała, że tam przychodzi tylko korespondencja, a nie ofiary przestępstw i na potrzeby korespondencji budynek jest wystarczający.

- Uważam, że wiele zapisów w raporcie NIK jest nie do końca prawdziwych. Badany był Fundusz Sprawiedliwości a fundacja jest jednym z elementów, takich fundacji też było badanych kilkanaście. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest dysponentem funduszu wniosło sto zastrzeżeń i nie sądzę, żeby NIK pochyliła się nad nimi - powiedziała Małgorzata Wilkos.

Pytana o utrudnianie kontroli przez pracowników fundacji, polegającej na nieprzedstawianiu żądanej dokumentacji lub przekazywanie jej niekompletnej i ze znacznym opóźnieniem radna Wilkos powiedziała, że według jej wiedzy dokumentacja została przekazana.

- Pamiętajmy, że część działalności fundacji prowadzona jest na terenie Tychów i sąsiednich powiatów, mogło więc stać się tak, że musiała być przywiedziona, być może kontrolerzy uznali, że została przekazana z opóźnieniem - powiedziała.

Podkreśliła także, że zawiadomienie do prokuratury NIK skierowała we wrześniu tego roku, a kontrola skończyła się w październiku ubiegłego roku.

- Dlaczego prokuratura nie była zawiadomiona niezwłocznie, tylko czekano rok, a zawiadomienie zostało skierowane do prokuratury tuż przed konferencją Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie - zaznaczyła Małgorzata Wilkos. Wskazywała także, że fundacja od trzech lat prowadzi działalność na terenie Tychów, udziela pomocy ofiarom przestępstw, a przed tym jak zaczęła prowadzić działalność nie było innego podmiotu świadczącego taką pomoc.

W internetowej części rozmowy radna Wilkos powiedziała, że skoro Najwyższa Izba Kontroli mówi, że opłatę skarbową za wpis fundacji do KRS uiściła ona, to widocznie tak było, choć tego nie pamięta.

- Prezesem fundacji jest mój krewny i mógł mnie o to poprosić, ale ja tego nie pamiętam. Byłam także przez chwilę pełnomocnikiem rachunków bankowych dlatego, że prezes jest osobą starszą, przeszedł na emeryturę i wtedy podjął próby prowadzenia działalności społecznej i obawiał się, że w związku z jego wyjazdem, lub chorobą może się okazać, że pieniądze na działalność nie będą mogły być wydatkowane. Natomiast ja tego nie robiłam.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »