Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-12, 14:41 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich pracowników z Wielkiej Brytanii i Ukraińców z Polski

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (12.12.19)
W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami, a nawet … lepszą pogodą, a z drugiej połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Co zrobić, by nie stracić w tym wyścigu o pracownika, zapytamy naszych ekspertów.
Ekonomista Artur Żurakowski powiedział, że zabieganie o pracowników to ogólnoświatowy problem. Jego zdaniem na przyjazd pracowników trzeba być po prostu przygotowanym.

- Niemcy w latach 80. dla emigrantów zrobili szkoły, dali im zakwaterowanie, hotele, a więc infrastrukturę, a my dopiero dzisiaj po kilku latach zaczynamy proces walki. Mamy podwójny problem, bo Ukraińcy przez chwilę stworzyli nam koniunkturę, a konkurencyjni Niemcy sięgają po tych na których liczymy, czyli tych którzy mogliby wrócić do Polski. Myślę, że trzeba sięgnąć do polityki regionalnej. To regiony powinny prowadzić inną politykę. Na Opolszczyźnie jest największa depopulacja, więc mamy się czym martwić. Młodzi mówią, że jeśli tu nie ma przemysłu, to uciekamy. To też nie tylko wynagrodzenie, ale poziom życia i jakości kapitału ludzkiego – mówi dr Żurakowski.

Grzegorz Adamczyk z „Solidarności” przywołał sytuację sprzed 10 lat, kiedy była mowa o tym, że niskie płace są barierą rozwoju Polski. – Dziś widzimy to jak na talerzu. Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć. Ukraińcy, którzy są u nas 2 lata, w końcu stwierdzają, że za ten tysiąc dolarów nie będą tu pracować. Szukają więc lepszych rozwiązań, a te lepsze rozwiązania oferują kraje zamożne. Jeśli tu stworzymy normalne i godne warunki pracy i życia to wtedy tych pracowników tu zatrzymamy i tu będzie warto żyć. Widzimy też konkurencję między Śląskiem a Wrocławiem, bo tam wielu młodych znajduje pracę – mówił Adamczyk.

Lesław Adamczyk z BCC oczywiście zgodził się z tym, że ci którzy wyjechali z kraju i tam pozostają, w obliczu uzyskania wyższych wynagrodzeń szybciej wracaliby do kraju.

- Natomiast to wyższe wynagrodzenie to nie jest prosta spawa, bo to łatwiej się mówi,a trudniej wykonuje. Za tym idzie cały łańcuszek zjawisk ekonomicznych, żeby te przedsiębiorstwa mogły sobie z tym poradzić, żeby to nie zahamowało gospodarki, tylko ją wstrzymało – mówił.

Co zrobić by być bardziej atrakcyjnym? – Jeśli rynek pracy będzie generował sygnał zwyżkowy, czyli wyższa pensja będzie wymagana, to te pensje będziemy podnosić, tylko dla pracowników potrzebne jest też pewne otoczenie, takie które dodatkowo przyciąga. Przecież za to płacimy podatki. A do powrotu nie zachęca w żaden sposób np. nasza służba zdrowia – mówił przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »