Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-07-16, 14:00 Autor: Kołodziej Beata / PAP

Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy

noworodek, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
noworodek, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają, a zapisy na wizyty trwają.
Pomoc znajdą tam rodzice, szczególnie matki, oraz niemowlęta. Zespół poradni tworzyć będą specjaliści psychoterapii relacji rodzic-niemowlę, psychiatrzy dzieci i dorosłych, pediatra i neurologopeda.

„System wczesnej opieki pediatrycznej w naszym kraju nastawiony jest głównie na diagnozowanie zaburzeń somatycznych, ze zbyt małym uwzględnieniem różnych przejawów zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym. Projekt ten ma na celu poprawę tego stanu poprzez wczesną diagnozę i terapię pierwszych oznak zakłóceń w rozwoju emocjonalnym dziecka” – powiedział psychiatra ze szpitala św. Ludwika dr Tomasz Ptak.

Wśród przyczyn zakłóceń w tworzeniu właściwych więzi rodzinnych wymienił depresję poporodową, zaburzenia lękowe rodziców, konflikty rodzinne, ale i choroby somatyczne dziecka. „Lęk i silny niepokój o zdrowie niemowlęcia mogą utrudniać rodzicom rozpoznanie i dostrzeżenie pierwszych prób nawiązywania relacji ze strony dziecka” – dodał specjalista.
Wiele badań wskazuje na kluczowe znaczenie powstania bezpiecznej więzi pomiędzy opiekunami a niemowlęciem dla późniejszego prawidłowego rozwoju człowieka. Brak stworzenia właściwych więzi we wczesnym dzieciństwie może wiązać się z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami lękowymi, depresjami, trudnościami w nauce, skłonnościami do uzależnień w późniejszym wieku.

Specjaliści zalecają, aby na konsultację z niemowlęciem udać się w przypadku następujących objawów: przedłużające się problemy z karmieniem, nadmierna płaczliwość, nasilone problemy ze snem, problemy z właściwym do wieku dziecka zainteresowaniem kontaktem i komunikacją z otoczeniem.

Najlepiej – zdaniem lekarzy – jeżeli wszyscy członkowie rodziny wezmą udział w konsultacjach terapeutycznych. Porady realizowane są w ramach kontraktu z NFZ.
Rejestrować można się osobiście w szpitalu (pawilon Jakubowskiego) przy ul. Strzeleckiej 2a w Krakowie lub dzwoniąc pod numer telefonu: 12 619 86 93, 502 862 630.

Poradnia powstaje na terenie istniejących już budynków szpitala, nie jest odrębną inwestycją infrastrukturalną.(PAP)

Dobrze być w formie

2024-12-25, godz. 09:45 Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich Poprawa edukacji, odżywiania i warunków sanitarnych w XX wieku prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w poprawie zdolności poznawczych, lokomotorycznych… » więcej 2024-12-24, godz. 09:16 Wieczerzę wigilijną można i warto przygotować tak, by była jednocześnie smaczna i zdrowa Barszcz z uszkami, pierogi, karp, a także m.in. sernik i kutia - łącznie 12 tradycyjnych potraw, które przyrządza się na wieczerzę wigilijną. Specjalista… » więcej 2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-10, godz. 09:12 Nowo odkryte neurony odbierają apetyt Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »