Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-06-03, 07:00 Autor: IAR/#Staniewicz/i pl/w dyd

Fundacja WHC - kobiety muszą czekać w kolejkach do specjalisty średnio pół roku

kolejka do rejestracji, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
kolejka do rejestracji, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Kolejki do lekarzy są coraz dłuższe. Średnio pół roku muszą czekać kobiety na wizytę do specjalisty, rok temu było to 3 i pół miesiąca - wynika najnowszego raportu Barometr Fundacji Watch Health Care „Kobieta w kolejce”. Fundacja przeanalizowała 80 świadczeń z 14 dziedzin medycyny.
Prezes Fundacji WHC, Milena Kruszewska powiedziała IAR, że w przypadku kobiet widoczne jest znaczne utrudnienie w dostępie do specjalistów. Najdłużej pacjentki muszą czekać na wizytę u endokrynologa - aż 18 miesięcy, w ubiegłym roku było to 11 miesięcy.

Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder przyznał, że mimo wprowadzenie karty DiLO chorzy na raka zbyt długo czekają na poszczególne etapy badań i leczenia. „Zbyt późno rozpoznajemy nowotwory, jak już rozpoznamy, to długo czekamy, aby wdrożyć właściwe leczenie. Nawet po zrobieniu badań tomografii komputerowej, albo rezonansu magnetycznego na sam wynik pacjent czeka 6-8 tygodni” - dodał doktor Meder.

Wśród najdłuższych kolejek znajdują się też te do chirurga naczyniowego - z 6,4 miesiąca wydłużyły się do prawie roku, oraz neurochirurga - wydłużyły się z 6,2 miesiąca do 11 miesięcy. Niepokojąco wzrosła też kolejka do ginekologa-onkologa - o 4,7 miesiąca, z 0,5 miesiąca do 5,2 miesiąca. Na konsultację u psychiatry trzeba średnio czekać 3 miesiące.

Na badanie diagnostyczne Polki czekają średnio 2,5 miesiąca, w zeszłym roku - 2,3 miesiąca. Najdłużej - blisko 7 miesięcy trzeba czekać na USG tarczycy. Raport pokazuje, że - podobnie jak w poprzednim roku - na rekonstrukcję piersi pacjentki muszą czekać rok.

Dobrze być w formie

2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej 2024-07-08, godz. 06:00 Dzieci uspokajane „cyfrowymi smoczkami” nie uczą się regulować emocji Dzieci, którym w celu uspokojenia wręczane są urządzenia cyfrowe, nie uczą się regulować swoich emocji, co może prowadzić do poważnych problemów w późniejszym… » więcej 2024-07-05, godz. 07:00 Nowoczesne terapie rewolucjonizują myślenie o cukrzycy Przez ostatnie lata w diabetologii dokonał się prawdziwy przełom. System pętli zamkniętej zwany sztuczną trzustką jest w stanie odciążyć na tyle pacjenta… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu Żel opracowany przez szwajcarskich naukowców zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu. Środek zapobiega wzrostowi poziomu alkoholu we krwi i uszkodzeniu organizmu… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Specjalistka: w ochronie zdrowia psychicznego dzieci trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę W ochronie zdrowia psychicznego dzieci, lekarze są ostatni w łańcuchu pomocy. Przede wszystkim trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę - powiedziała… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Prosta zmiana wyborów żywieniowych może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o jedną czwartą Zmiana naszych wyborów żywieniowych i związanych z tym decyzji zakupowych na opcje bardzo podobne, ale bardziej przyjazne środowisku, może zmniejszyć emisję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »