Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-22, 07:30 Autor: IAR/#Szymczakowska/i hk/w mk

Udział w Sport Klubach poprawia zdrowie uczniów

Inauguracja sportowego roku szkolnego [fot. Jędrzej Łuczak]
Inauguracja sportowego roku szkolnego [fot. Jędrzej Łuczak]
Poza poprawą kondycji fizycznej uczniowie, którzy ćwiczą w ramach Sport Klubów, mają lepsze zdrowie - poinformowała Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Uczelnia podsumowała program „WF z AWF”, w którym nauczyciele mogą korzystać ze szkoleń prowadzenia ciekawych i efektywnych zajęć wf-u, a chętne dzieci uczestniczą w dodatkowych zajęciach sportowych - Sport Klubach. Jest to odpowiedź na pogarszające się kompetencje ruchowe uczniów.

Rektor AWF w Warszawie Bartosz Molik powiedział, że program przynosi wymierne korzyści. "Dzieci, które od 2021 roku uczestniczą w dodatkowych zajęciach, tak zwanych Sport Klubach, poprawiają swoją wydolność krążeniowo-oddechową. Możemy więc nawet zmienić trochę tendencję - bo zaczęliśmy mówić, że chcemy zahamować tendencję pogarszania się sprawności fizycznej, kondycji fizycznej. Okazuje, się, że dodatkowe zajęcia aktywności fizycznej są w stanie poprawić wydolność krążeniowo-oddechową i generalnie kondycję fizyczną dzieci i młodzieży" - dodał profesor Molik.

Według badań przeprowadzonych na potrzeby programu "WF z AWF", 94 procent dzieci w klasach 1-3 nie posiada podstawowych kompetencji ruchowych. Żeby to zmienić potrzebna jest współpraca międzyresortowa, a wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula powiedział, że to już się rozpoczęło. "Projekt badawczy "WF z AWF" jest zaplanowany jako projekt, który łączy różne resorty, bo jest finansowany przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, ale wciąga nauczycieli wf-u, którzy pracują w szkołach, no i efekty trafiają do ministerstwa edukacji" - dodał Maciej Gdula.

Jedną z podstawowych rekomendacji AWF jest prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego w klasach 1-3 przez nauczycieli WF-u, zamiast przez nauczycieli wczesnoszkolnych.

Dobrze być w formie

2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej 2024-07-16, godz. 07:00 Polacy wypalają miliardy papierosów rocznie i sięgają po mocny alkohol Polacy wypalają około 50 miliardów papierosów rocznie - wynika z raportu na temat używek, przygotowanego przez Instytut Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »