Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-20, 07:30 Autor: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz/i hk/w mk

Od początku roku dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na szkarlatynę

zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Od początku roku dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na szkarlatynę. Jest to choroba, na którą zapadają głównie dzieci, rzadko dorośli. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy zgłoszono ponad 15 tysięcy zachorowań (15 126), a w analogicznym okresie ubiegłego toku było to 6 900 przypadków (dokładnie 6 896).
Krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz powiedziała IAR, że po erze chorób wirusowych, jak COVID, RSV czy grypa, doją o sobie znać również choroby bakteryjne, na przykład płonica - zwana szkarlatyną. "Niestety w odniesieniu do tej choroby nie dysponujemy szczepionką, więc osoby, które są chore lub są nosicielami, zarażają poprzez kontakt bezpośredni. Bakterie za pomocą drogi kropelkowej przenoszone są na osoby podatne, z obniżoną odpornością" - mówiła.

Profesor Paradowska-Stankiewicz powiedziała też, że szkarlatyna zaczyna się nagłym bólem gardła, gorączką, mogą wystąpić bóle głowy i wymioty, a na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka. "Powinien też zwrócić uwagę charakterystyczny obraz języka. Początkowo jest on obłożony białym nalotem, a po kilku dniach język wygląda inaczej. Jest gładki, czerwony, a właściwie malinowy. Na skórze pojawia się drobno plamista, szorstka wysypka, która w przeszłości w literaturze medycznej była opisywana jako papier ścierny" - wskazała.

Charakterystyczne jest to, że wysypka nie występuje w trójkącie od nosa do ust i brody. Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, skutecznie leczoną antybiotykami. Nieleczona płonica może prowadzić do groźnych powikłań: zapalenia ucha, nerek, stawów, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.

Dobrze być w formie

2024-05-29, godz. 07:00 Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość. Otyłość po pandemii rozwinęła się na niespotykana do tej pory skalę… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków Zapalenie dziąseł prowadzi do choroby przyzębia, która zwiększa ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - mówili… » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »