Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-13, 07:30 Autor: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Stankiewicz/w hm

Przewlekła choroba nerek - lekceważona i późno rozpoznawana

nerki, zdjęcie poglądowe. [fot.elements.envato.com]
nerki, zdjęcie poglądowe. [fot.elements.envato.com]
W Polsce cztery miliony siedemset tysięcy osób ma chore nerki - szacują lekarze. Tylko czterysta tysięcy pacjentów ma postawioną diagnozę, a z tej grupy jedynie połowa jest pod opieką nefrologów.
Przed Światowym Dniem Nerek, obchodzonym w drugi czwartek miesiąca, o schorzeniach tego narządu debatowali online specjaliści i pacjenci.
Krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii profesor Ryszard Gellert powiedział, że przewlekła choroba nerek jest diagnozowana zbyt późno, a jest bardzo groźna. "Choroby nerek zabijają dokładnie tak samo, jak rak. Przedwczesna umieralność dotyczy ponad 80 tysięcy chorych rocznie" - wskazał profesor. Podkreślił, że trzeba się zająć swoimi nerkami, zawłaszcza, że "odpowiednie leczenie pozwala spowolnić progresję niewydolności nerek do takiego poziomu, jak starzenie się nerek".

Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego profesor Magdalena Krajewska powiedziała, że choroby nerek można wykryć poprzez badania ogólne moczu i oznaczenie poziomu albuminy oraz stężenie kreatyniny. "To badania nieobciążające pacjenta i niedrogie" - dodała.

Eksperci podkreślają, że w profilaktyce przewlekłej choroby nerek ważna jest aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie nadmiaru soli w diecie, umiar w stosowaniu leków, ograniczenie alkoholu, a także rzucenie palenia papierosów.

Dobrze być w formie

2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej 2024-11-17, godz. 09:43 Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg Naukowcy ze Szkocji przyjrzeli się, co dzieje się z mózgiem człowieka między 11. a 82. rokiem życia. Wieloletnie badanie pokazało, że kolosalne znaczenia… » więcej 2024-11-16, godz. 10:20 Ekspert: Zdrowie psychiczne może być przyczyną niskiej dzietności Kłopoty ze zdrowiem psychicznym i pesymizm co do przyszłości świata mogą być powodem niskiej dzietności w Szwecji - uważa Glenn Sandstroem. Naukowiec przeprowadził… » więcej 2024-11-15, godz. 15:56 Geriatra: możemy dożyć 120 lat Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok… » więcej 2024-11-14, godz. 15:18 Od ćwiczenia mięśni rosną neurony Biochemiczne i fizyczne efekty treningu mieśni mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy - potwierdzają nowe badania opublikowane w „Advanced Healthcare… » więcej 2024-11-13, godz. 11:52 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie symptomy wypalenia zawodowego 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie co najmniej jeden z czternastu symptomów wypalenia zawodowego - to wzrost o 13 p.p. w ciągu trzech lat - wynika… » więcej 2024-11-12, godz. 07:00 Jak skomponować dietę według talerza zdrowego żywienia Kasza, jajko sadzone, surówka z kiszonej kapusty i owoc sezonowy - tak może wyglądać wartościowy obiad skomponowany zgodnie z talerzem zdrowego żywienia. » więcej 2024-11-08, godz. 09:00 Wykształcenie, zawód i zamożność wpływają na ryzyko demencji Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i poziom zamożności wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia upośledzenia funkcji poznawczych… » więcej 2024-11-07, godz. 07:00 Movember, czyli kampania poświęcona męskim nowotworom Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Ruszyła kolejna odsłona kampanii Movember. Specjaliści zachęcają panów w każdym wieku, by zadbali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »