Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-13, 07:30 Autor: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Stankiewicz/w hm

Przewlekła choroba nerek - lekceważona i późno rozpoznawana

nerki, zdjęcie poglądowe. [fot.elements.envato.com]
nerki, zdjęcie poglądowe. [fot.elements.envato.com]
W Polsce cztery miliony siedemset tysięcy osób ma chore nerki - szacują lekarze. Tylko czterysta tysięcy pacjentów ma postawioną diagnozę, a z tej grupy jedynie połowa jest pod opieką nefrologów.
Przed Światowym Dniem Nerek, obchodzonym w drugi czwartek miesiąca, o schorzeniach tego narządu debatowali online specjaliści i pacjenci.
Krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii profesor Ryszard Gellert powiedział, że przewlekła choroba nerek jest diagnozowana zbyt późno, a jest bardzo groźna. "Choroby nerek zabijają dokładnie tak samo, jak rak. Przedwczesna umieralność dotyczy ponad 80 tysięcy chorych rocznie" - wskazał profesor. Podkreślił, że trzeba się zająć swoimi nerkami, zawłaszcza, że "odpowiednie leczenie pozwala spowolnić progresję niewydolności nerek do takiego poziomu, jak starzenie się nerek".

Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego profesor Magdalena Krajewska powiedziała, że choroby nerek można wykryć poprzez badania ogólne moczu i oznaczenie poziomu albuminy oraz stężenie kreatyniny. "To badania nieobciążające pacjenta i niedrogie" - dodała.

Eksperci podkreślają, że w profilaktyce przewlekłej choroby nerek ważna jest aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie nadmiaru soli w diecie, umiar w stosowaniu leków, ograniczenie alkoholu, a także rzucenie palenia papierosów.

Dobrze być w formie

2024-05-28, godz. 07:00 Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków Zapalenie dziąseł prowadzi do choroby przyzębia, która zwiększa ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - mówili… » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »