Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-12, 07:30 Autor: Wernicki Paweł / PAP

Lepiej nie mieć makijażu podczas ćwiczeń - może on zaszkodzić skórze

ćwiczące kobiety, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
ćwiczące kobiety, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Noszenie podkładu do twarzy podczas ćwiczeń zmienia wielkość porów i późniejsze wydzielanie sebum, co może mieć wpływ na zdrowie skóry – informuje „Journal of Cosmetic Dermatology”.
Dr Sukho Lee z Texas A&M University w San Antonio (USA) i jego współpracownicy przeprowadzili badania z udziałem 43 studentów (20 mężczyzn i 23 kobiet). Uczestnicy najpierw umyli twarze odpowiednim środkiem oczyszczającym. Następnie naukowcy zmierzyli parametry skóry na różnych obszarach twarzy, w tym wielkość porów i produkcję sebum.

Kolejnym etapem było nałożenie na twarze wszystkich uczestników i uczestniczek pojedynczej warstwy podkładu - w zależności od ich wyboru – na czoło lub na policzki.
Później biorące udział w badaniu osoby przeprowadziły umiarkowany, 20-minutowy trening, składający się z biegania na bieżni przez 5 minut z prędkością 3 mil (4,8 kilometra) na godzinę, przez 10 minut z prędkością 6,4 kilometra na godzinę i przez 5 minut z prędkością 8 kilometrów na godzinę.

Powtórzone po treningu pomiary parametrów skóry wykazały, że ilość sebum w obszarach, na które nałożono podkład była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu.
Jednocześnie znacznie wzrósł rozmiar porów skóry w obszarach bez podkładu, podczas gdy nie zaobserwowano znaczącej zmiany w obszarach z makijażem. Sugeruje to, że podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę. Naukowcy nie ocenili, czy zmiany te były powiązane z jakimikolwiek problemami skórnymi.

Zdaniem autorów to świetny przykład szkodliwego wpływu makijażu podczas ćwiczeń – zatyka on pory skóry, utrudniając wydzielanie sebum.
Nie jest jasne, jaka jest optymalna ilość sebum – zbyt duże wydzielanie powoduje trądzik, natomiast zbyt małe - podrażnienie skóry.

Zdaniem autorów (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.16205) noszenie podkładu podczas wysiłku fizycznego może nie mieć dużego wpływu na większość osób wykonujących stosunkowo krótkie treningi, jednak nie są znane jego następstwa w przypadku w ćwiczeń wytrzymałościowych. Dlatego kolejnym etapem badań mają być następstwa dłużej trwających ćwiczeń.

Dobrze być w formie

2024-05-28, godz. 07:00 Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków Zapalenie dziąseł prowadzi do choroby przyzębia, która zwiększa ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - mówili… » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »