Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-11, 07:30 Autor: Ślązak Anna / PAP

Nawet krótki kontakt z zanieczyszczeniem powietrza uśmierca co roku milion mieszkańców Ziemi

smog, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
smog, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Nawet krótkotrwały kontakt z dużym stężeniem zanieczyszczenia powietrza - trwający najwyżej kilka dni - uśmierca co roku co najmniej milion mieszkańców Ziemi. Ponad połowa tych zgonów przypada na Azję Wschodnią.
Ponad milion zgonów w skali roku - taki jest światowy bilans nawet krótkotrwałego, trwającego kilka godzin lub kilka dni, narażenia na pyły zawieszone PM2.5, które zanieczyszczają powietrze - wynika z nowego raportu opublikowanego w "Lancet Planetary Health" (DOI 10.1016/S2542-5196(24)00003-2).

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aerozole atmosferyczne lub pył zawieszony PM2,5 (czyli o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra) jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

Większość badań na temat jego wpływu na zdrowie dotyczyła mieszkańców miast, gdzie zanieczyszczenia są duże, a ich poziom w miarę niezmienny. Dane z takich obszarów nie uwzględniają jednak częstych skoków zanieczyszczenia, których mogą doświadczać mniejsze obszary miejskie. Źródłem takich zanieczyszczeń są np. pożary, pył i inne okresowe wydarzenia związane ze skrajnym wzrostem stężenia zanieczyszczenia powietrza.

Ostatnio naukowcy z Monash University (Australia) przeanalizowali poziom śmiertelności, a także poziom zanieczyszczeń pyłem PM2.5, w ponad 13 tysiącach miast i miasteczek na całej Ziemi. Dane pochodziły z dwóch dekad (do 2019 roku). W ramach tego badania sprawdzono, jakie jest krótkotrwałe narażenie na te pyły w skali globalnej, i jakie są tego konsekwencje. Naukowcy stwierdzili, że wdychanie cząstek PM2.5 przez okres od kilku godzin do kilku dni przekłada się na ponad milion przedwczesnych zgonów na Ziemi w skali roku - zwłaszcza w Azji i Afryce. Ponad jedna piąta tych zgonów (22,74 proc.) przypada na obszary miejskie.

Według kierującego badaniami prof. Yuminga Guo krótkoterminowy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie został już dobrze zbadany - m.in. na przełmie 2019/2020, kiedy w czasie australijskiego lata szalały tam potężne pożary, będące intensywnym źródłem dymu (tzw. Black Summer). Jak szacowano, doszło wówczas do 429 przedwczesnych, nadprogramowych zgonów i do 3230 hospitalizacji, których przyczyną było stałe i silne narażenie na skrajnie wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. "Ale tu po raz pierwszy opracowano mapę globalnego konsekwencji narażenia na te krótkie 'skoki' zanieczyszczenia powietrza" - mówi Yuminga Guo.

Autorzy podkreślają, że na terenach miejskich zagęszczenie mieszkańców jest stosunkowo duże, a zanieczyszczenie powietrza - silne. Dlatego lepsze "zrozumienie dodatkowej śmiertelności, związanej z krótkotrwałym narażeniem na PM2.5 na takich obszarach jest kluczowe, by łagodzić negatywne skutki tego zanieczyszczenia" - piszą badacze.
Według autorów badania na Azję przypada ok. 65,2 proc. globalnej śmiertelności związanej z krótkotrwałym narażeniem na pyły PM2.5. W przypadku Afryki jest to 17,0 proc., Europy - 12,1 proc., obu Ameryk - 5,6 proc., a Oceanii - 0,1 proc.

Największą śmiertelność odnotowano w zatłoczonych, mocno zanieczyszczonych obszarach Azji Wschodniej i Południowej oraz Afryki Zachodniej. Ponad połowa tych zgonów, związanych z krótkotrwałym narażeniem na PM2.5, przypada na Azję Wschodnią.

Dobrze być w formie

2024-05-28, godz. 07:00 Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków Zapalenie dziąseł prowadzi do choroby przyzębia, która zwiększa ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - mówili… » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »