Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-02-06, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/i pcz/w dyd

Rozpoczeła się kampania społeczna "Zmierz się… z osteoporozą"

zdjęcie poglądowe, diagnoza. [Fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, diagnoza. [Fot. elements.envato.com]
Zainaugurowano kampanię społeczno-edukacyjną "Zmierz się... z osteoporozą." Choroba ta powoduje ubytek masy kostnej i osłabia kości. Często dopiero kiedy dochodzi do złamania, pacjent dowiaduje się, że ma osteoporozę.
"Jednym z pierwszych objawów jest zmniejszenie wzrostu, stąd hasło kampanii "Zmierz się ...z osteoporozą" - powiedziała krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii profesor Brygida Kwiatkowska. "Nikt z nas się nie mierzy, a w momencie, kiedy dochodzi do osteoporozy nasz wzrost się zmniejsza. Każdy centymetr mniej naszego wzrostu może świadczyć o tym, że dochodzi do zgniecenia trzonów kręgowych i powolnych złamań, których możemy nawet nie czuć" - dodała. Profesor Brygida Kwiatkowska podkreśliła, że lekarze rodzinni powinni mierzyć swoich pacjentów, a nie pytać ich, ile maja wzrostu.

Konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu profesor Jarosław Czubak powiedział, że co roku w Polsce mamy 120 tysięcy złamań niskoenergetycznych spowodowanych osteoporozą. "Dochodzi do nich często z powodu banalnego upadku, albo oparcia się. Czasami jest tak niska masa kostna, że trudno to zarejestrować, jest to na przykład stąpnięcie na schodach, albo kichnięcie" - stwierdził profesor.

W Polsce według szacunków na osteoporozę choruje ponad 2 miliony osób po 50 roku życia, z czego milion 700 tysięcy to kobiety po menopauzie. Z powodu osteoporozy leczy się zaledwie 10 procent pacjentów.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka osteoporozy jest prawidłowe żywienie, dieta bogata w wapń oraz regularna aktywność fizyczna i suplementacja witaminy D.
Informacje o kampanii "Zmierz się ...z osteoporozą" można znaleźć na stronie www.zmierzsie.pl oraz w mediach społecznościowych. W ramach akcji odbędą się spotkania z pacjentami oraz badania w specjalnym osteobusie.

Dobrze być w formie

2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 NFZ uruchomił mapę punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył interaktywną mapę punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Dania: nowa metoda leczenia pacjentów uczulonych na chemioterapię Centrum Alergii w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii opracowało nową metodę leczenia pacjentów onkologicznych uczulonych na chemioterapię. » więcej 2024-05-13, godz. 07:00 Twoje dziąsła są ważne - dbaj o nie Pod hasłem „Dwoje dziąsła są ważne, dbaj o nie” obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Kampania edukacyjno-informacyjna kierowana jest do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »