Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-02-05, 07:30 Autor: IAR/#Góra/i pcz/w dyd

Ogólnopolska konferencja w CZD "Otyłość u dzieci - profilaktyka i leczenie"

dziecko, fast food, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
dziecko, fast food, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży nie jest rozpoznawany przez lekarzy rodzinnych i pediatrów ani w placówkach szkolnych. Według ekspertów, do specjalistów trafia niewielka liczba najmłodszych, którzy powinni być objęci opieką i leczeniem w tym zakresie. W Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie odbyła się dwudniowa (02-03.02) ogólnopolska konferencja naukowa "Otyłość u dzieci - profilaktyka i leczenie".
Profesor Piotr Socha, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu podkreślił, że 10 procent najmłodszych do 6 roku życia ma nadwagę i otyłość, a w kolejnych grupach wiekowych jest to nawet 30 procent populacji dzieci i młodzieży. Według profesora, potrzebny jest sprawny system diagnozowania tego problemu zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej jak i placówkach oświatowych. "Nie ma również jednolitego specjalistycznego systemu leczenia otyłości" - przyznał profesor Piotr Socha.

Leczeniem otyłości w podstawowej opiece zdrowotnej zajmuje się pediatra, który kieruje do endokrynologa lub gastroenterologa, natomiast potrzebna jest kompleksowa opieka, podczas której będzie rozpoznana skala problemu i powikłań. Do tego może być potrzebny na przykład hipertensjolog, który zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego. "W CZD diagnozowana jest otyłość i jej powikłania oraz proponowane jest kompleksowe leczenie z udziałem również dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty" - mówił profesor.

Ogólnopolska konferencja naukowa "Otyłość u dzieci - profilaktyka i leczenie" jest związana z realizacją projektów NCN i NCBR "Odpowiedź immunologiczna a skład mikrobioty jelitowej u dzieci z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby i nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji przetworów warzywno-owocowych nowej generacji wzbogaconych błonnikowym preparatem ze skrobi ziemniaczanej o właściwościach prebiotycznych z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży".

Dobrze być w formie

2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 NFZ uruchomił mapę punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył interaktywną mapę punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Dania: nowa metoda leczenia pacjentów uczulonych na chemioterapię Centrum Alergii w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii opracowało nową metodę leczenia pacjentów onkologicznych uczulonych na chemioterapię. » więcej 2024-05-13, godz. 07:00 Twoje dziąsła są ważne - dbaj o nie Pod hasłem „Dwoje dziąsła są ważne, dbaj o nie” obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Kampania edukacyjno-informacyjna kierowana jest do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »