Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-01-30, 07:30 Autor: IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/i kk/w to/

Jazda na rowerze poprawia zdrowie psychiczne

Jazda na rowerze, zdjęcie poglądowe [fot. https://pixabay.com/pl]
Jazda na rowerze, zdjęcie poglądowe [fot. https://pixabay.com/pl]
Jazda na rowerze poprawia zdrowie psychiczne - tak wynika z długoletnich badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. Co więcej, korzysta też na tym gospodarka.
Pod lupą znalazło się niemal 400 tysięcy mieszkańców wielkich szkockich miast: Edynburga i Glasgow. Naukowcy żmudnie analizowali dane ze spisu powszechnego z 2011 roku oraz te dotyczące ludzi wykupujących leki w aptekach. "Okazuje się, że w przypadku tych, którzy dojeżdżali do pracy rowerem, prawdopodobieństwo przepisania leków na depresję i stres było o 15% niższe niż w przypadku ludzi, którzy roweru nie używali" - mówi szef zespołu naukowców, profesor Chris Dibben.

Rozmówca Polskiego Radia dodaje, że z badań wynika też coś innego: jeśli koło miejsca, w którym mieszkamy jest już ścieżka rowerowa, częściej decydujemy się by umościć się w siodełku. A to ważne z punktu widzenia polityki społecznej. "Taka infrastruktura jest droga, samorządy zawsze będą miały wątpliwości co do kosztów. Ale mamy nadzieję, że badanie pokaże, że podobne inwestycje dają szersze korzyści. W Szkocji koszt dla gospodarki spowodowany problemami ze zdrowiem psychicznym to 8 miliardów funtów rocznie" - podkreśla.

Z badań wynika, że jazda na rowerze daje większe korzyści kobietom. Nie mamy jeszcze wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje.

Badanie ukazało się w wydawanym w Oksfordzie The International Journal of Epidemiology.
Rower dobry dla zdrowia psychicznego

Dobrze być w formie

2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 NFZ uruchomił mapę punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył interaktywną mapę punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Dania: nowa metoda leczenia pacjentów uczulonych na chemioterapię Centrum Alergii w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii opracowało nową metodę leczenia pacjentów onkologicznych uczulonych na chemioterapię. » więcej 2024-05-13, godz. 07:00 Twoje dziąsła są ważne - dbaj o nie Pod hasłem „Dwoje dziąsła są ważne, dbaj o nie” obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Kampania edukacyjno-informacyjna kierowana jest do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »