Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-01-16, 07:30 Autor: Zbieg Agata / PAP

Ponad 6 tys. opiekunów medycznych zyskało nowe umiejętności

opiekun medyczny [fot. element.envato.com]
opiekun medyczny [fot. element.envato.com]
6,3 tys. opiekunów uzupełniło swą wiedzę i zyskało nowe umiejętności w pracy z pacjentami z podejrzeniem choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19, na kursie kwalifikacyjnym Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Opiekunowie rozszerzyli swoje umiejętności o m.in. pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej i innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją – poinformowało PAP Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

Kurs składał się z dwóch części – teoretycznej (140 godzin) w formie wykładów na platformie e-learningowej, organizowaną przez CMKP, i z praktycznej (120 godzin) w jednostkach wyłonionych w procedurze zamówień publicznych przez Ministerstwo Zdrowia.
Uczestnicy projektu skorzystali także z innych form wsparcia: bezpłatnych skryptów w formie online, opracowanych przez CMKP, bezpłatnych webinarów z wybranych zagadnień omawianych na kursie organizowanym przez CMKP, dofinansowania do zakupu specjalistycznych podręczników wskazanych w programie kursu, dofinansowania do zakupu tabletu na potrzeby realizacji części e-learningowej kursu i korzystania ze skryptu online i cyfrowego repozytorium wiedzy oraz dofinansowania kosztów podróży i noclegów w czasie realizacji części praktycznej kursu.

Dodatkowo opiekunowie medyczni otrzymali roczny dostęp do internetowej bazy medycznej poszerzającej program kursu o tematykę z zakresu: pielęgniarstwa, żywienia i dietetyki, fizjoterapii, psychologii, chorób zakaźnych i z epidemiologii.
Opiekunowie medyczni uzyskali również dostęp do repozytorium z e-bookami: elektronicznymi książkami i podręcznikami na wyżej wymienione tematy. Ponad 1200 opiekunów wzięło udział w webinariach.

Kurs dla opiekunów medycznych zorganizowano w ramach projektu: "Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju". Opiekunowie medyczni, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu przed 1.09.2021 r. (na podstawie tzw. starej podstawy programowej kształcenia), zdobyli kompetencje w zakresie kwalifikacji MED.14.

Dobrze być w formie

2024-04-19, godz. 07:30 Kardiolodzy: Choroby układu sercowo-naczyniowego są głównym zabójcą Polaków Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż tzw. głównym zabójcą Polaków. Ponadto przybywa czynników je powodujących, np. wzrasta sprzedaż papierosów… » więcej 2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »