Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-11-27, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/i pcz/w dw

Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich

Movember - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Movember - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest kampania Movember - nazwa powstała z połączenia dwóch wyrazów mustache - czyli wąsy i November - listopad, a jej symbolem są wąsy.
Akcja polega na zapuszczaniu wąsów i promowaniu profilaktyki "męskich nowotworów”. Do dbania o zdrowie zachęca panów kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej WIM doktor Tomasz Syryło. "Apelujemy do mężczyzn o świadomość, bo świadomy mężczyzna to zdrowy mężczyzna" - podkreśla Tomasz Syryło. Doktor wskazuje, że "każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien raz w roku zgłosić się na konsultacje urologiczną, wykonać podstawowe badania z krwi, w tym oznaczenie stężenia PSA oraz badanie urologiczne. Daje to możliwość wczesnego wykrycia nowotworu. A wczesne wykrycie raka to wyleczenie pacjenta z choroby nowotworowej" - podkreśla doktor Syryło.

Co roku w Polsce na raka prostaty zachorowuje blisko 15 tysięcy mężczyzn. Rak jądra wykrywany jest u tysiąca panów. Jest to najczęstszy nowotwór rozpoznawany u młodych mężczyzn.

Dobrze być w formie

2024-02-29, godz. 07:30 Raport: ograniczenie stosowania antybiotyków przynosi wymierne korzyści W krajach, które zmniejszyły stosowanie antybiotyków, zarówno u ludzi, jak i w hodowli zwierząt, zaobserwowano zmniejszenie liczby bakterii opornych na antybiotyki… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Geny wpływają na ciśnienie tętnicze od wczesnego dzieciństwa Niektóre geny wpływają na ciśnienie tętnicze już od najmłodszych lat i zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w miarę starzenia się. Można… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG… » więcej 2024-02-26, godz. 07:30 Insulina w pigułce gotowa do badań klinicznych Naukowcy opracowali chronioną przez nanocząstki insulinę, którą można będzie podawać doustnie - nawet w czekoladzie - i w przyszłym roku chcą rozpocząć… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości” Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i… » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19 COVID-19 może powodować odlegle skutki po zakończeniu ostrej fazy choroby. Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za otyłość Pod wpływem diety wysokotłuszczowej mitochondria - struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz - dzielą się na wiele znacznie mniej efektywnych… » więcej 2024-02-20, godz. 07:30 Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o… » więcej 2024-02-19, godz. 07:30 Rak prostaty - najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i druga przyczyna zgonów u nich. Podczas debaty specjaliści podkreślali, że polscy mężczyźni… » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Badania: dzieci wychowywane w dwujęzycznej rodzinie już w czwartym miesiącu inaczej rozwijają mózg Noworodki, wychowywane w dwujęzycznej rodzinie, już w czwartym miesiącu życia inaczej rozwijają ośrodek mowy - wynika z badań specjalistów University of… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »