Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-11-20, 07:30 Autor: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Góra/w dwi/

Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków

krew, czerone krwinki, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
krew, czerone krwinki, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy dostęp do leków w każdej placówce służby zdrowia, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aby gwarantować bezpieczeństwo chorym w trakcie całego procesu leczenia, a także w sytuacjach nagłych.
W przypadku osób chorych na hemofilię najważniejszy jest dostęp do leków - mówi Bogdan Gajewski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. "Przebieg hemofilii jest trudny do przewidzenia, wymaga stałego dostępu do leków, aby opanować krwawienia i zapobiec uszkodzeniom stawów oraz mięśni, a co za tym idzie - niepełnosprawności" - mówił Bogdan Gajewski.

W nowej 4. edycji programu rozwinięto system dostawy leków do domu chorego - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. Szczególnie jest to potrzebne pacjentom, którzy wcześniej nie byli właściwie leczeni i nie mieli dostępu do preparatów zabezpieczających przed wylewami krwi do stawów. Te osoby są obecnie niepełnosprawne i zgłaszanie się do ośrodków po leki osobiście jest dla nich problemem.

Nowa edycja programu zakłada włączanie do terapii nowoczesnych leków zaraz po ich zarejestrowaniu w Polsce, a także rejestr chorych na hemofilię oraz bazę danych dotyczących leczenia tych osób.

Hemofilia to choroba rzadka. Dotyczy ona około 6 tysięcy osób w Polsce.

Dobrze być w formie

2024-02-26, godz. 07:30 Insulina w pigułce gotowa do badań klinicznych Naukowcy opracowali chronioną przez nanocząstki insulinę, którą można będzie podawać doustnie - nawet w czekoladzie - i w przyszłym roku chcą rozpocząć… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości” Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i… » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19 COVID-19 może powodować odlegle skutki po zakończeniu ostrej fazy choroby. Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za otyłość Pod wpływem diety wysokotłuszczowej mitochondria - struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz - dzielą się na wiele znacznie mniej efektywnych… » więcej 2024-02-20, godz. 07:30 Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o… » więcej 2024-02-19, godz. 07:30 Rak prostaty - najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i druga przyczyna zgonów u nich. Podczas debaty specjaliści podkreślali, że polscy mężczyźni… » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Badania: dzieci wychowywane w dwujęzycznej rodzinie już w czwartym miesiącu inaczej rozwijają mózg Noworodki, wychowywane w dwujęzycznej rodzinie, już w czwartym miesiącu życia inaczej rozwijają ośrodek mowy - wynika z badań specjalistów University of… » więcej 2024-02-15, godz. 07:30 Geny zegara biologicznego, insulina i otyłość – Polacy znaleźli ciekawą zależność Zegar biologiczny pomaga regulować czas różnych procesów zachodzących w organizmie. Zmienność dobową wykazują m.in. geny regulujące wrażliwość na… » więcej 2024-02-14, godz. 07:30 Onkolodzy zachęcają do systematycznych badań profilaktycznych Onkolodzy zachęcają do systematycznych badań profilaktycznych. Przypominają, że wcześnie wykrytego raka można wyleczyć. » więcej 2024-02-13, godz. 07:30 Ciężkie metale przyspieszają starzenie się jajników U kobiet narażonych na działanie toksycznych metali ciężkich może wystąpić wcześniejsze starzenie się jajników - informuje „The Journal of Clinical… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »