Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-06-07, 07:00 Autor: Jarco Magdalena / PAP

Raport: z aplikacji do pomiaru m.in. spalonych kalorii korzysta 50 proc. Polaków

biegacz bada puls, zdjęcie poglądowe. [Fot. elements.envato.com]
biegacz bada puls, zdjęcie poglądowe. [Fot. elements.envato.com]
Aplikacji umożliwiających m.in. pomiar spalonych kalorii czy liczących kroki używa 50 proc. mieszkańców Polski - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. 25 proc. Polaków korzysta z oprogramowania do treningu fizycznego, a 24 proc. monitoruje swój sen w smartfonie - dodano.
Znaczna część objętych badaniem Polaków używa przynajmniej jednej aplikacji wellbeing, czyli wspierającej dobre samopoczucie (68 proc.) lub zdrowotnej (53 proc.) - wskazali autorzy raportu Deloitte "Pacjent przyszłości. Szanse, wyzwania, możliwości".

Najpopularniejsze są rozwiązania służące do monitorowania aktywności fizycznej. Z tego typu produktów, umożliwiających m.in. pomiar liczby wykonanych kroków czy spalonych kalorii, korzysta 50 proc. badanych mieszkańców Polski. 25 proc. respondentów stosuje aplikacje przeznaczone do treningu fizycznego, a 24 proc. monitoruje swój sen w smartfonie. "Wśród obecnych użytkowników aplikacji zdrowotnych najpopularniejsze są te dostarczane przez publiczną opiekę zdrowotną (24 proc.) oraz apteki (23 proc.)" - wskazano w badaniu przekazanym PAP.

Według Jana Michalskiego z Deloitte Polacy coraz częściej sięgają po rozwiązania cyfrowe, które wspierają dbanie o zdrowie. "Mieszkańcy naszego kraju coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści płynących z digitalizacji opieki medycznej i z większą chęcią dbają o swoje samopoczucie" - stwierdził. Zaznaczył, że rośnie odsetek osób deklarujących pełną otwartość na cyfryzację - w 2022 r. wyniósł on 63 proc., czyli o 6 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej.

W ocenie ekspertów Deloitte w kolejnych latach może nastąpić wyraźny wzrost wykorzystania aplikacji prozdrowotnych, rośnie bowiem świadomość cyfrowa polskiego społeczeństwa i zwiększa się dostęp do technologii, a przedstawiciele "zaawansowanych cyfrowo generacji" starzeją się.

Zgodnie z opracowaniem preferowanym rodzajem aplikacji są narzędzia służące do monitorowania aktywności. "Chociaż taką aplikację ma obecnie zainstalowaną co drugi respondent ankiety, to zapotrzebowanie na nowe rozwiązania tego typu zgłasza ponad 80 proc. obecnych użytkowników i 47 proc. tych osób, które na razie nie korzystają z aplikacji mobilnych służących zdrowiu i samopoczuciu" - wskazano. Zwrócono uwagę, że najbardziej pożądanymi aplikacjami zdrowotnymi są te umożliwiające zakupy w aptekach.
Jak wynika z raportu, odsetek osób, które na razie nie stosują prozdrowotnych rozwiązań cyfrowych, ale są skłonne zainstalować tego typu program, wynosi 65 proc. Co piąty nowy użytkownik jest skłonny zapłacić za korzystanie z aplikacji mobilnych.

Autorzy raportu zaznaczyli, że w każdym z 11 badanych państw odsetek zainteresowanych nowymi aplikacjami prozdrowotnymi jest wysoki. "W Polsce osoby skłonne zainstalować kolejną aplikację stanowią niemal 9 na 10 badanych, natomiast zainteresowanie nowymi aplikacjami zdrowotnymi zgłasza 77 proc. ankietowanych" - wskazano.

Średnie zapotrzebowanie na cyfrowe innowacje wspierające zarówno wellbeing, jak i zdrowie w badanych krajach przekracza 60 proc. ogółu populacji. Najwięcej chętnych na produkty cyfrowe jest w Turcji i Słowacji, gdzie osoby zainteresowane stanowią ponad 90 proc. respondentów. Z kolei najmniejsze zapotrzebowanie deklarują Francuzi i Niemcy. "Cyfrowe innowacje umożliwiające troskę o dobrostan interesują odpowiednio 81 i 79 proc. ankietowanych, natomiast nowe produkty poświęcone ochronie zdrowia interesują 69 proc. respondentów z Francji oraz 61 proc. z Niemiec" - przekazano w raporcie.

Dodano, że w niemal wszystkich badanych krajach zainteresowanie kolejną aplikacją wspierającą samopoczucie jest wyższe niż w przypadku zdrowotnych produktów cyfrowych. Największe różnice widać w Niemczech (18 pp.) oraz w Austrii (17 pp.).
"Rozkład odpowiedzi pozyskanych w krajach europejskich pokazuje, jak istotna dla rozwoju segmentu aplikacji służących ochronie zdrowia oraz trosce o samopoczucie jest dojrzałość cyfrowa danego państwa" - wskazał Paweł Kuśmierowski z Deloitte. Im bardziej rozwinięty cyfrowo rynek, tym trudniej pozyskać chętnych na nowe aplikacje, ponieważ wiele obszarów związanych ze zdrowiem jest już zagospodarowanych - dodał.

Badanie przeprowadzono w 2022 r. wśród 11 tys. użytkowników smartfonów z 11 europejskich krajów. Celem było rozpoznanie nawyków oraz trendów związanych z wykorzystaniem produktów cyfrowych z kategorii: zdrowotnych oraz wspierających samopoczucie. Wśród ankietowanych był 1 tys. respondentów, stanowiących reprezentatywną próbę populacji Polski ze względu na płeć, wiek oraz wielkość miejsca zamieszkania.

Dobrze być w formie

2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »