Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-05-26, 08:00 Autor: Agata Zbieg (PAP)

Tydzień Zdrowia Rodziny - od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ

Rodzina, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Rodzina, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi i propozycje pomysłów na zdrowe dania zaplanowano podczas Tygodnia Zdrowia Rodziny. Odbędzie się on od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ.
W każdym z 16. oddziałów regionalnych funduszu od 26 maja do 2 czerwca w oddziale wojewódzkim NFZ będzie można skorzystać z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym, m.in. analizy składu masy ciała, określenia wskaźnika BMI i sprawdzenia ciśnienia tętniczego, a także omówić wyniki pomiarów z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Będzie też można otrzymać dokładną informację na temat programów profilaktycznych na NFZ oraz miejsc, w których można wykonać bezpłatne badania; zapoznać się z kalendarzem badań dla kobiet, mężczyzn i dzieci, dostępnym na stronie Akademia NFZ oraz otrzymać plan żywieniowy z portalu Diety NFZ, który jest dopasowanych do własnych potrzeb. Kobiety będą mogły skorzystać z praktycznych porad, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

NFZ przypomina jednocześnie, kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą skorzystać z bezpłatnego programu na NFZ. W każdym województwie są dostępne mammobusy, czyli mobilne pracownie, gdzie panie mogą zrobić mammografię. Kalendarz z informacją o miejscu postoju mammobusów jest dostępny m.in. na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy/.


W specjalnym serwisie o profilaktyce zdrowotnej – Akademia NFZ (https://akademia.nfz.gov.pl/) – NFZ uruchomił też bezpłatny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy zaznaczyć płeć i wiek, a na stronie internetowej wyświetli się lista badań profilaktycznych, które warto wykonać.

Dobrze być w formie

2023-09-28, godz. 07:30 Choroby serca były tematem Środy z Profilaktyką NFZ Choroby serca były tematem kolejnej Środy z Profilaktyką w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreślił, że nieprawidłowa praca… » więcej 2023-09-27, godz. 07:30 Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu i zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi Wciąż dla wielu badaczy 'kąpiele leśne” są pewną 'nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab… » więcej 2023-09-26, godz. 07:30 Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości… » więcej 2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »