Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-05-16, 08:00 Autor: IAR/#Stankiewicz

Poradnik dla pacjentów "Vademecum zdrowia"

Vademecum zdrowia [fot. TUW PZUW]
Vademecum zdrowia [fot. TUW PZUW]
Jakie badania i w jakim wieku trzeba wykonać? Jakie objawy mogą zwiastować chorobę? Jak brać leki, aby sobie nie zaszkodzić? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w bezpłatnym poradniku dla pacjentów "Vademecum zdrowia". Ukazał się on z inicjatywy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny nad publikacją objęło Polskie Radio.
Pomysłodawca poradnika, dyrektor do spraw relacji zewnętrznych TUW PZUW Piotr Bugajski powiedział IAR, że istotną cześć "Vademecum zdrowia" stanowi opis różnego rodzaju sygnałów, które wysyła organizm, a które mogą być zwiastunem poważnej choroby. "W ten sposób zwracamy uwagę na to, żeby nie lekceważyć czegoś, co nie sprawia bólu, nie jest szczególnie dotkliwe, a może być oznaką na przykład nowotworu. Informujemy, jakie są objawy zawału, udaru, co można zrobić, żeby w takim przypadku nie pogorszyć swego stanu czekając na lekarz" - powiedział.

W "Vademecum Zdrowia" można znaleźć również informacje, jak przygotować się do wizyty u lekarza albo w szpitalu. "Taka prosta czynność jak spisanie leków, które się zażywa czy suplementów diety, i przyjście z taką listą do lekarza usprawnia przebieg wizyty, a dzięki temu więcej czasu można poświęcić na kwestie ważne, a nie na ustalanie podstawowych - z punktu widzenia lekarza - rzeczy" - wskazał Bugajski.

"Vademecum zdrowia" to konsekwencja ogłoszonego w ubiegłym roku naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii. Poradnik jest dostępny na stronie internetowej: tuwpzuw.pl/poradnik.

Dobrze być w formie

2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »