Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-24, 07:00 Autor: Matacz Marek / PAP

Mięśnie wspierają zdrowie mózgu

mózg, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
mózg, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Kiedy mięśnie pracują, wydzielają substancje pobudzające neurony w mózgu do działania. To może być jedna z dróg, którymi ruch wspomaga zdrowie psychiczne i intelekt.
Od dłuższego czasu wiadomo, że fizyczna aktywność wspiera zdrowie nie tylko ciała ale i umysłu. Teraz naukowcy z Beckman Institute for Advanced Science and Technology (USA) odkryli jeden ze sposobów oddziaływania ruchu na mózg.
Gdy mięśnie pracują, uwalniają do krwi całą kompozycję substancji, które docierają do różnych miejsc organizmu, w tym do mózgu. Badacze sprawdzili więc, jak związki te oddziałują na jeden z rejonów mózgu – hipokamp.
„Hipokamp to region kluczowy dla uczenia się zapamiętywania, a przez to dla zdrowia kognitywnego” – podkreśla Ki Yun Lee, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Neuroscience” (https://doi.org/10.1016/j.neuroscience.2023.01.028).

On i jego koledzy wyhodowali więc w laboratorium komórki mięśni myszy, a gdy się rozwinęły i zaczęły pracować, pobrali produkowane przez nie substancje. Następnie dodali je do innej hodowli – zwierającej neurony hipokampa oraz towarzyszące im w mózgu komórki zwane astrocytami.

Wynik badacze opisują jako „uderzające”. Dodane do hodowli substancje spowodowały, że neurony zaczęły produkować silniejsze oraz częstsze impulsy elektryczne. To znak wzmożonego wzrostu i lepszego zdrowia – twierdzą badacze.

Co więcej, po kilku dniach neurony zaczęły produkować sygnały w bardziej synchroniczny sposób, co świadczy o powstaniu bardziej dojrzałej sieci przypominającej organizację neuronów w mózgu.

Następnie okazało się, że istotną rolę we wsparciu neuronów odegrały astrocyty.
„Astrocyty jako pierwsze reagują, gdy pochodzące z mięśni substancje dotrą do mózgu” – twierdzi Lee.

Eksperyment wskazuje na to, że komórki te regulują reakcje neuronów. Kiedy bowiem astrocyty zostały usunięte z hodowli, neurony uaktywniły się jeszcze bardziej, wręcz do poziomu, który być może, mógł zacząć im szkodzić.

„Astrocyty odgrywają kluczową rolę w oddziaływaniu ćwiczeń na neurony. Regulują aktywność komórek nerwowych i zapobiegają ich hiperaktywności, czym zapewniają równowagę niezbędną do optymalnej pracy mózgu” - podkreśla Lee.

Zdaniem naukowców ich odkrycie to pierwszy krok do zrozumienia, jak ruch wspiera mózg.
„Ostatecznie nasze badania mogą przyczynić się do rozwoju skuteczniejszych systemów ćwiczeń pomagających w zaburzeniach poznawczych takich jak choroba Alzheimera” – dodaje ekspert.

Dobrze być w formie

2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi - wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »